Nabór na kandydatów Polski na przedstawicieli Rady UE i Państw Członkowskich do Panelu Selekcyjnego
09.06.2021
16 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję ustanawiającą panel niezależnych ekspertów (Panel Selekcyjny), którego obowiązkiem jest wspomaganie Komisji w wyborze kandydatów do pełnienia funkcji arbitrów handlowych, arbitrów inwestycyjnych oraz ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju w ramach mechanizmów rozwiązywania sporów ustanowionych na podstawie unijnych umów handlowych i inwestycyjnych.
Panel Selekcyjny jest organem składającym się z czterech członków powołanych przez Komisję Europejską. Członkowie są nominowani – po jednym przedstawicielu – przez Komisję Europejską, Radę UE, Państwa Członkowskie oraz Parlament Europejski.
MRPiT zaprasza zainteresowane osoby do przesyłania zgłoszeń.
Jakie kryteria powinni spełniać kandydaci?
Kandydaci muszą być osobami o uznanych kompetencjach i niezależności. Powinni posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego UE i należeć do jednej z następujących kategorii:
- byli sędziowie, w tym byli członkowie trybunałów międzynarodowych powołanych na podstawie umów dwustronnych lub wielostronnych, których stroną jest Unia,
- obecni lub byli członkowie sądów i trybunałów krajowych lub międzynarodowych,
- prawnicy lub akademicy wysokiego szczebla.
Informujemy, że kandydaci będą zobowiązani przez Komisję Europejską do podpisania deklaracji niezależności i o braku konfliktu interesów.
Co powinno zawierać zgłoszenie?
- list motywacyjny, zawierający uzasadnienie ubiegania się o stanowisko członka Panelu Selekcyjnego przez kandydata;
- CV kandydata w jęz. angielskim z informacją o posiadanym obywatelstwie UE (i posiadanych innych obywatelstwach).
Państwa członkowskie wyłonią kandydatów do dalszej selekcji.
Komisja Europejska powoła 4 kandydatów, wybranych przez Radę, państwa członkowskie, Parlament Europejski i Komisję Europejską, których nazwiska zostaną następnie opublikowane na jej stronie internetowej.
Członkowie Panelu Selekcyjnego są powoływani na nieodnawialny okres sześciu lat. Dwóch z pierwszych czterech członków, ustalonych drogą losowania przez Komisję Europejską, zostaną mianowani na nieodnawialny okres dziewięciu lat.
Członkowie Panelu Selekcyjny są powoływani we własnym imieniu i będą działać niezależnie oraz w interesie publicznym.
Przy mianowaniu członków panelu Komisja Europejska zapewni równowagę płci.
Członkowie Panelu Selekcyjnego otrzymają zwrot kosztów podróży i utrzymania w trakcie pełnienia swoich funkcji oraz będą uprawnieni do diet dziennych.
Jak przesłać zgłoszenie?
Osoby zainteresowane udziałem w naborze proszone są o złożenie aplikacji drogą elektroniczną na adres: sekretariatDHM@mrpit.gov.pl do końca dnia 16 czerwca br.
Zgłoszenia niekompletne lub przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.