Najczęściej zadawane pytania
1. Uwaga: W jaki sposób nie mogą być wydatkowane przyznane środki?
Przyznane środki nie mogą być wydatkowane w sposób, który prowadzi do konfliktu interesów. Istnieje on, jeżeli bezstronne i obiektywne wydatkowanie środków jest zagrożone, m.in. przez interes gospodarczy lub osobisty. Dlatego poniżej wymienieni, nie mogą występować jako podwykonawcy lub dostawcy w ramach Przedsięwzięcia, ani wzajemnie zatrudniać u siebie swoich pracowników:
- podmiot wnioskujący,
- Partnerzy podmiotów wnioskujących,
- członkowie spółdzielni energetycznych,
- członkowie obywatelskich społeczności energetycznych OZE.
Zakaz obejmuje również podmioty, powiązane z wyżej wymienionymi co najmniej jednym z następujących stosunków:
- jeden podmiot posiada w drugim podmiocie większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków;
- jeden podmiot ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego podmiotu;
- jeden podmiot ma prawo wywierać dominujący wpływ na inny podmiot zgodnie z umową zawartą z tym podmiotem lub postanowieniami w jego akcie założycielskim lub umowie spółki;
- jeden podmiot samodzielnie kontroluje większość praw głosu w drugim podmiocie dzięki zawartemu porozumieniu. Porozumienie to pozwala kontrolować również prawa głosu innych akcjonariuszy, wspólników lub członków w tym podmiocie.
Dotyczy to również podmiotów pozostających w jakimkolwiek ze stosunków, o których mowa w pkt. 1-4, za pośrednictwem innego podmiotu lub kilku innych podmiotów. Wydatki poniesione sprzecznie z zasadami, o których mowa powyżej, nie mogą zostać sfinansowane z przyznanych środków. Finansowane również nie są wydatki poniesione przy obejściu postanowień Regulaminu lub przepisów, co będzie na bieżąco kontrolowane przez właściwe organy.
2. Czy wniosek może dotyczyć kilku przedmiotów wsparcia, tj. przedmiotów wsparcia wskazanych w paragrafie 5 pkt 3 Regulaminu?
Tak. Jedynie zakres finansowanych zadań w działaniu B.1 nie może pokrywać się z ewentualnym zakresem zadań planowanych do realizacji lub realizowanych w Części A. Dotyczy to sytuacji gdy wnioskodawca uczestniczy w obu częściach.
3. Czy projekt może być zlokalizowany na obszarze kilku gmin?
Tak. Inwestycje realizowane są przez społeczności energetyczne mogące wychodzić poza ramy jednej gminy.
4. Jakie instalacje niestabilnych odnawialnych źródeł energii chodzi w pkt. 2 tabeli ujętej w paragrafie 5 ust. 4 Regulaminu?
Chodzi tu głównie o instalacje fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe. Są to instalacje, w których poziom produkcji energii jest praktycznie niezależny od woli człowieka.
5. Czy wsparcie na pompy ciepła lub magazyny energii powiązane jest z ujęciem kosztów instalacji OZE?
Nie. Są to osobne punkty w tabeli dopuszczalnego przedmiotu wsparcia i są rozpatrywane osobno. Oba zakresy muszą być powiązane z instalacjami OZE w sposób określony w tabeli np. z istniejącymi instalacjami OZE. Instalacja OZE może otrzymać wsparcie jeśli spełnia warunki pkt. 2 tabeli z dopuszczalnym przedmiotem wsparcia (dopuszczalny przedmiot wsparcia wskazany w pkt. 2 tabeli ujętej w paragrafie 5 ust. 4 Regulaminu). Natomiast pompy ciepła i magazyny mogą otrzymać wsparcie jeśli spełniają warunki odpowiednio w pkt. 9. i pkt. 3.
6. Czy można zamontować nowe instalacje fotowoltaiczne nie dla najuboższego mieszkańca jeśli montuje pompę ciepła i magazyn energii?
Finansowanie nowych instalacji PV jest tylko możliwy w ramach warunków opisanych w przedmiocie wsparcia pkt. 2. (dopuszczalny przedmiot wsparcia wskazany w pkt. 2 tabeli ujętej w paragrafie 5 ust. 4 Regulaminu). W związku z tym w podanym przykładzie tylko dla najuboższych mieszkańców.
7. Czy wsparcie na pompy ciepła obliguje do likwidacji starego źródła ciepła jak w programie „Czyste powietrze”(CP)?
Nie, CP jest całkowicie niezależnym programem. Działanie B.1 nie ma takich wymagań. Wszystkie zadania należy realizować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym aktami prawa miejscowego.