W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania

 

1. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 3 ust. 8 Podmiotem Wnioskującym mogą być osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje osobowość prawną spełniające warunki określone w załączniku nr 5 do regulaminu konkursu. 

2. Czy premiowane będzie zrobienie dodatkowego przedmiotu?

Regulamin naboru nie przewiduje premiowania dodatkowych modułów szkoleń.

3. Czy jest dopuszczalne zwiększenie przewidzianej sumy zajęć?

Zakres merytoryczny modułów szkolenia wraz z podaną liczbą godzin określa Załącznik nr 1 do regulaminu. W regulaminie konkursu nie przewidziano zwiększenia zakresu szkolenia. 

4. Czy Realizator szkoleń będzie zobowiązany do przesłania materiałów szkoleniowych celem akceptacji?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 5 ust. 6 Podmiot wnioskujący ma obowiązek przesłać projekty materiałów szkoleniowych w tym prezentacji. Dokumenty te podlegają akceptacji przez Instytucję Odpowiedzialna za realizacje Inwestycji. 

5. Czy etap promocji będzie po naszej stronie? Chodzi nam o zrekrutowanie wymaganej liczby osób do przeszkolenia – co w sytuacji, gdy nie uda nam się zrekrutować minimalnej liczby wskazanej w dokumencie?

Etap promocji jak również rekrutacja uczestników szkoleń do przeszkolenia leży w gestii realizatora szkoleń.  

W przypadku niezrekrutowania minimalnej liczby wskazanej we wniosku 
o dofinansowania zgodnie z § 6 ust. 16 regulaminu konkursu: „Nieosiągnięcie na wymaganym poziomie założonej wartości Wskaźnika rezultatu zadania skutkuje nałożeniem kary umownej w następujących wysokościach i z następujących tytułów:

  1. w razie opóźnienia w terminowym wykonaniu Przedsięwzięcia - w wysokości 0,5% łącznej indywidualnej wartości Wsparcia za każdy dzień opóźnienia w realizacji Wskaźnika rezultatu zadania nr 1 lub Wskaźnika rezultatu zadania nr 2;
  2. w razie nie przeszkolenia określonej we Wniosku o dofinansowanie liczby osób – w terminach określonych we Wniosku o dofinansowanie - w wysokości 0,25% łącznej indywidualnej wartości Wsparcia za każdą nieprzeszkoloną osobę, oraz proporcjonalnym zmniejszeniem Wsparcia”.
6. Czy istnieje możliwość wspólnej realizacji przedsięwzięcia różnych podmiotów?  

Zgodnie z regulaminem konkursu -  § 3 ust. 7 istnieje możliwość realizacji przedsięwzięcia wspólnie z Partnerem na podstawie porozumienia lub umowy o partnerstwie. 

7. Czy możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie przez jeden podmiot w kilku konkursach? 

Zgodnie z regulaminem konkursu § 3 ust. 12 istnieje możliwość aby jeden Podmiot wnioskujący o dofinansowanie ubiegał się o wsparcie w kilku województwach, zasadą jest jednak, że Podmiot może złożyć wyłącznie jeden wniosek w danym województwie. 

8. W jakim okresie należy ponosić koszty związane z realizacją przedsięwzięcia, aby mogły być one uznane za kwalifikowane? 

Zgodnie z regulaminem konkursu § 3 ust. 27 okres ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w ramach przedsięwzięcia stanowi okres od dnia podpisania Umowy do dnia 28 lutego 2026 r.

9. Jaki został przewidziany tryb i  forma wsparcia? 

W myśl § 6 ust. 8 regulaminu konkursu, wsparcie będzie wypłacane w trzech transzach, w tym dwie pierwsze w formie zaliczek, natomiast trzecia transza w formie refundacji, zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem płatności wynikającym z Umowy.

10. Kiedy uczestnicy szkoleń mogą się rejestrować na szkolenia?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 5 ust. 1 po podpisaniu umowy z Wykonawcą szkoleń o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym wyłoniona w naborze instytucja szkoleniowa może rozpocząć rekrutację uczestników szkoleń w danym województwie. 

11. Gdzie będą prowadzone zajęcia?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 5 ust. 9 instytucja wyłoniona w naborze deklaruje zapewnienie warunków lokalowych i technicznych oraz wskazuje miejsce realizacji szkoleń.

12. Czy VAT jest wydatkiem kwalifikowanym? 

Zgodnie z regulaminem konkursu § 6 ust. 4 VAT jest wydatkiem niekwalifikowalnym, w związku z tym jest wyłączony ze Wsparcia.  

13. Co powinno być zawarte w zaświadczeniu ukończenia szkolenia?

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia powinno zawierać co najmniej: imię i nazwisko, tytuł szkolenia, datę i miejsce wydania, indywidualny numer referencyjny, oznaczenia graficzne. 

14. Jaki dokument będzie podstawą do weryfikacji Wskaźnika rezultatu?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 6 ust. 18 dokumenty merytoryczne potwierdzające realizację Wskaźnika rezultatu, to:

  1. podsumowanie realizacji poszczególnych modułów szkolenia (m.in. terminy oraz miejsca realizacji, formułę, imię i nazwisko prowadzących szkolenia w ramach poszczególnych modułów, liczbę uczestników w danym module); 
  2. lista uczestników, którzy ukończyli szkolenie ze wskazaniem:
  • unikalnego identyfikatora;
  • informacja, czy uczestnik jest pracownikiem JST zaangażowanym w opracowywanie dokumentów planowania przestrzennego lub pracownikiem spełniającym wymagania, o których mowa w art. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
  • kopia zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia;
  • kopia zaświadczenia potwierdzającego udzielenie pomocy de minimis (jeżeli dotyczy);
  1. opis treści szkolenia (materiały szkoleniowe, w tym prezentacje, nagrania, itp.).
15. Jak należy prowadzić proces rekrutacji? 

Proces rekrutacji oraz szkoleniowy powinien być prowadzony zgodnie z horyzontalnymi zasadami określonymi w załączniku nr 2 Kryteria wyboru Przedsięwzięć oraz zgodnie z wymogami określonymi w rozdziale 5 załącznika nr 1 „Szczegółowy opis działania Inwestycji”, stanowiącym załącznik do Regulaminu naboru. 

16. Czy liczbę osób w grupie szkoleniowej można ustalać indywidualnie? 

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu naboru liczebność grupy szkoleniowej jest określana indywidualnie przez OOW w harmonogramie szkoleniowym.

17. Jakich dokumentów należy wymagać w procesie rekrutacji od uczestników? 

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu konkursu: „w odniesieniu do pracowników JST należy wymagać np. zaświadczenia z działu personalnego o zatrudnieniu w JST/biurze planistycznym ze wskazaniem stanowiska oraz okresu zaangażowania, formy zaangażowania lub inny dokument poświadczający przynależność do grupy szkoleniowej.

W odniesieniu do osób spełniających warunki określone w art. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym może to być np. dyplom ukończenia studiów. 

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis”, stanowiący załącznik nr 12 do regulaminu oraz „Oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis” stanowiące załącznik nr 13 do regulaminu.

Osoby fizyczne biorące udział w szkoleniu, które nie prowadzą działalności gospodarczej zwolnione są z wymagań określonych dla osób prowadzących działalność gospodarczą”.
 

18. W jakim terminie Realizator będzie zobowiązany do przedstawienia harmonogramu zajęć? 

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu konkursu OOW przedstawia najpóźniej w terminie do 5 dni przed rozpoczęciem szkolenia szczegółowy harmonogram zaplanowanych spotkań, uwzględniający:

  • nazwę modułów,
  • terminy realizacji,
  • prowadzącego szkolenia,
  • formę realizacji modułów,
  • liczebność grupy,
  • miejsce/miejsca realizacji szkolenia oraz
  • warunki lokalowe wraz z informacją nt. zaplecza technicznego.
19. Co zalicza się do wydatków kwalifikowalnych? 

Zgodnie z § 6 ust. 6 do regulaminu konkursu do wydatków kwalifikowalnych, zalicza się wydatki niezbędne do realizacji Przedsięwzięcia związanego z organizacją szkoleń. Sposób kalkulacji oraz katalog wydatków zawarte są w załączniku nr 14 „Kalkulacja stawki jednostkowej w Projekcie” do regulaminu.

20. Kiedy następuje wypłata pierwszej transzy? 

Zgodnie z regulaminem konkursu § 6 ust. 9 OOW po podpisaniu Umowy wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami oraz wniesieniu zabezpieczenia prawidłowej realizacji Umowy składa Wniosek o płatność. Po zatwierdzeniu wniosku następuje wypłata I transzy w formie zaliczki. 

21. Czym skutkować będzie nieosiągnięcie Wskaźnika nr 1 bądź wskaźnika nr 2 na danym poziomie? 

Zgodnie z § 6 ust. 16 regulaminu konkursu „Nieosiągnięcie na wymaganym poziomie założonej wartości Wskaźnika rezultatu zadania skutkuje nałożeniem kary umownej w następujących wysokościach i z następujących tytułów:

  1. w razie opóźnienia w terminowym wykonaniu Przedsięwzięcia - w wysokości 0,5% łącznej indywidualnej wartości Wsparcia za każdy dzień opóźnienia w realizacji Wskaźnika rezultatu zadania nr 1 lub Wskaźnika rezultatu zadania nr 2;
  2. w razie nie przeszkolenia określonej we Wniosku o dofinansowanie liczby osób – w terminach określonych we Wniosku o dofinansowanie - w wysokości 0,25% łącznej indywidualnej wartości Wsparcia za każdą nieprzeszkoloną osobę, oraz proporcjonalnym zmniejszeniem Wsparcia”.
22. Jakie elementy powinien zawierać Wniosek o dofinansowanie?

Zgodnie z § 7 ust. 5 regulaminu Wniosek o dofinansowanie powinien zawierać: 

  1. „Informacje o Projekcie (tytuł, opis Projektu, okres realizacji, grupę docelową, obszar realizacji);
  2. Miejsce realizacji;
  3. Dane Podmiotu wnioskującego (nazwa, forma prawna, wielkość przedsiębiorstwa, oświadczenie ostatecznego odbiorcy wsparcia do Wniosku o dofinansowanie w sprawie rozliczenia podatku od towarów  usług w przedsięwzięciu do objęcia wsparciem bezzwrotnym z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w Inwestycji A1.3.1 , którego wzór został określony w załączniku nr 6 do regulaminu, dane teleadresowe i identyfikacyjne);
  4. W przypadku przedsięwzięć realizowanych na podstawie porozumienia lub umowy o partnerstwie dane Partnerów (nazwa, forma prawna, wielkość przedsiębiorstwa, oświadczenie o kwalifikowalności podatku VAT, którego wzór został określony w załączniku nr 6 do regulaminu, dane teleadresowe i identyfikacyjne); 
  5. Dane osoby do kontaktu – email, nr tel.;
  6. Wskaźniki projektu;
  7. Zadania;
  8. Budżet projektu;
  9. Podsumowanie budżetu;
  10. Źródła finasowania;
  11. Potencjał do realizacji projektu i analiza ryzyka;
  12. Wskazanie miejsca Biura Projektu;
  13. Oświadczenia;
  14. Załączniki.”
23. Jakie informacje wymagane są w Umowie o partnerstwie? 

Zgodnie z § 7 ust. 9 regulaminu konkursu porozumienie lub umowa o partnerstwie reguluje co najmniej dane podmiotów, cel porozumienia lub umowy, termin realizacji Przedsięwzięcia, zadania realizowane przez każdą ze stron porozumienia lub umowy, zasady przekazywania środków finansowych na pokrycie kosztów ponoszonych przez Partnera.

24. Czy mogę wycofać wniosek o dofinansowanie? 

Zgodnie z regulaminem konkursu § 7 ust. 10 podmiot wnioskujący może wycofać złożony wniosek o dofinansowanie do dnia zakończenia Naboru.

25. W jaki sposób otrzymam informację dotyczącą oceny wniosku?

Zgodnie z § 9 regulaminu konkursu Minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa informuje każdy Podmiot wnioskujący o wynikach w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu CST2021. 

W terminie 7 dni kalendarzowych od rozstrzygnięcia Naboru, IOI publikuje na stronie naboru listę Przedsięwzięć wybranych do objęcia wsparciem.

26. Czy uczelnia, która uzyskała wsparcie w ramach pomocy de minimis, w latach 2022-2024, w wysokości 199 998 tys. EURO (okres 3 letni), może składać ofertę w ramach naboru w aplikacji WOD2021: KPOD.01.06-IP.05-004/24, którego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy planowane jest na 2024 rok?

Tak, w ramach konkursu dot. wsparcia w zakresie szkoleń, pomoc de minimis przewidziana jest dla ostatecznego Beneficjenta zgodnie z regulaminem konkursu § 2 pkt 2 – podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który wziął udział w szkoleniach realizowanych w ramach projektu. 

27. Czy przy konstruowaniu budżetu w ramach Partnerstwa stawki jednostkowe w Projekcie kalkuluje się osobno dla każdego z podmiotów, czy musi to być  stawka jednostkowa na cały Projekt?

Zgodnie z załącznikiem numer 14 do regulaminu konkursu należy stawkę jednostkową kalkulować na cały projekt, bez podziału na Partnera oraz Lidera Projektu.

28. Czy w konkursie jest możliwe zatrudnienie osoby z zewnątrz do prowadzenia szkoleń (przykładowo na um. zlecenie/o dzieło)? Czy akceptowalne jest przyjęcie stawki wynagrodzeń rynkowych?

Istnieje możliwość, by do realizacji szkoleń zatrudnić osobę spoza instytucji (z zewnątrz), o ile prowadzący posiada wymagane kompetencje określone w załączniku nr 1 do regulaminu. Akceptowalne jest przyjęcie stawki wynagrodzeń rynkowych.

29. Czy szkoleniowiec może mieć osoby wspomagające podczas warsztatów, które nie spełniają wszystkich wymogów formalnych? Szkoleniowiec spełnia wszystkie niezbędne wymagania określone w regulaminie konkursu.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu konkursu szkolenia mogą prowadzić wyłącznie osoby spełniające wymagania określone w tabeli w punkcie 6. Zakres merytoryczny i forma szkoleń. Zatem wykładowca winien spełniać wszystkie warunki wskazane dla danego modułu.

W przypadku prowadzenia zajęć wraz z osobą wspomagającą nie ma tych wymogów co do doświadczenia tej osoby. Natomiast nie może ona prowadzić zajęć samodzielnie.

30. W jaki sposób należy potwierdzić doświadczenie wymaganie w regulaminie konkursu? 

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu konkursu minimalne wymagania powinny zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami tj. referencje, protokoły odbioru usługi, umowy lub inne dokumenty potwierdzające doświadczenie np. pismo potwierdzające wykonanie usługi.

31. Czy są dookreślone wymagania odnośnie treści szkoleń? 

Minimalny zakres merytoryczny modułów w ramach szkolenia został określony w załączniku nr 1 do regulaminu konkursu, w tabela w punkcie 6. Zakres merytoryczny i forma szkoleń. 

32. Czy na etapie składania wniosku należy zawrzeć szczegółowy plan treści szkolenia, form dydaktycznych i treści programowych bardziej szczegółowo niż jest to opisane w regulaminie konkursu?

Zgodnie z § 7 ust. 5 regulaminu wniosek o dofinansowanie powinien zawierać niezbędne informacje. Na etapie składania wniosku o dofinansowanie nie jest wymagane przekazywanie szczegółowych treści merytorycznych dotyczących planowanych szkoleń. 

33. Czy są doprecyzowane maksymalne ilości osób, które równocześnie będą szkolone?

Liczebność grup nie jest ograniczona regulaminem konkursu.

34. Proszę o przedstawienie całej procedury związanej z realizacją szkoleń, która będzie obowiązywała Realizatora.

Zgodnie z regulaminem konkursu § 5 ust. 1 w ramach realizacji Przedsięwzięcia w danym województwie OOW wykona zadania składające się na poszczególne etapy: 

  • opracowanie regulaminu rekrutacji uczestników,
  • opracowanie harmonogramu szkoleniowego, 
  • opracowanie materiałów szkoleniowych w tym prezentacji, 
  • rekrutacja uczestników w województwie objętym Wsparciem,
  • w przypadku udzielenia pomocy de minimis wypełnienie obowiązków wskazanych w § 3 ust. 13-26,
  • realizacja szkoleń,
  • przeprowadzenie testów pre,
  • przeprowadzenie podsumowującego testu końcowego,
  • wydanie zaświadczenia z indywidualnym numerem referencyjnym potwierdzającego ukończenie szkolenia przez uczestnika.

Szczegółowy zakres zadań określa załącznik nr 1 do Regulaminu. 
 

35. Czy konkurs zakłada koszty pośrednie? Czy z tej puli można opłacić administrowanie projektem?

Zgodnie z regulaminem konkursu § 6 ust. 13 w ramach naboru dot. przedsięwzięć w zakresie przeprowadzenia szkoleń dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego i planistów zaangażowanych w opracowywanie dokumentów planowania przestrzennego, nie ma przewidzianych kosztów pośrednich w projekcie. W załączniku  nr 14 do regulaminu konkursu podane są kategorie kosztów w ramach stawki jednostkowej, gdzie można uwzględnić wynagrodzenia osób koordynujących projektem.   

 

{"register":{"columns":[]}}