Nakłady i wyniki w przemyśle w I-III kw. 2019 r. wg GUS
12.12.2019
Wg najnowszych danych GUS wydajność pracy w przemyśle mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego była w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. o 2,5 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 3,1 proc.). Wzrost miał miejsce w warunkach rosnącej w tym okresie produkcji przemysłowej (o 4,5 proc. ) oraz przeciętnego zatrudnienia, które zwiększyło się o 2,0 proc. (do 2 771,0 tys. osób).
W analizowanym okresie nakłady inwestycyjne ogółem przedsiębiorstw przemysłowych (zatrudniających 50 osób i więcej) wyniosły 61,6 mld zł i były o 18 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrost nakładów wystąpił w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę — o 27,8 proc., dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji — o 22,6 proc., górnictwie i wydobywaniu — o 21,5 proc. oraz w przetwórstwie przemysłowym — o 14,1 proc.
Na uwagę zasługuje też to, że niezmiennie od początku roku, na relatywnie wysokim poziomie, utrzymują się wskaźniki zamówień w przemyśle. Wzrosty widoczne zarówno w ich krajowym oraz zagranicznym komponencie, a także wyraźne odbicie inwestycyjne w przetwórstwie, sugerują utrzymanie się względnie wysokiego poziomu aktywności w przemyśle w całym 2019 r.
Presja konkurencyjna oraz wyższa niż przed rokiem dynamika kosztów uzyskania przychodów pogorszyły natomiast wyniki finansowe przedsiębiorstw (zatrudniających pow. 50 pracowników) - wynik finansowy brutto oraz wynik finansowy netto sektorze, w I-III kw. 2019 r., były niższe o 4,0 proc.