W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NATO DIANA – druga edycja konkursu Akcelerator innowacji obronnych

17.07.2024

Do 9 sierpnia br. można aplikować do międzynarodowego konkursu akceleratora innowacji obronnych NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic).

NATO DIANA – druga edycja konkursu Akcelerator innowacji obronnych (zdjęcie poglądowe)

To druga edycja programu, w której mogą wziąć udział firmy, które tworzą rozwiązania technologiczne tzw. dual-use (mogące znaleźć zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym).

W tym roku można zgłaszać rozwiązania w ramach 5 wyzwań sformułowanych przez NATO, a są to:

  • Energia i zasilanie: Technologie wzmacniające systemy energetyczne, m.in. magazynowanie energii, sieci inteligentne, mikroreaktory jądrowe, cyberbezpieczeństwo, efektywność energetyczną, technologie mikrosieci, odzyskiwanie energii. 
  • Bezpieczeństwo danych i informacji: Technologie wspierające produkcję, dystrybucję i ochronę danych, np. kryptografia kwantowa, integralność danych, technologia blockchain, biometria, wykrywanie deepfake'ów.  
  • Wykrywanie i monitorowanie: Rozwiązania do prognozowania, identyfikacji sygnałów ostrzegawczych, nadzoru dronami, technologii AR, sieci bezprzewodowych, bezpiecznych systemów danych z czujników i inteligentnego alokowania zasobów.  
  • Zdrowie i wytrzymałość: Technologie wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne, np. personalizowana opieka zdrowotna, egzoszkielety, AI, wykrywanie zagrożeń CBRNE, materiałoznawstwo.  
  • Infrastruktura krytyczna i logistyka: Technologie dla infrastruktury krytycznej i łańcuchów dostaw, np. IoT, zaawansowana logistyka danych, autonomia, ochrona kabli, monitorowanie klimatu, rozwój materiałów. 

Szczegóły programu znajdują się na stronie DIANA.

Do konkursu w ubiegłym roku zgłosiło się 77 polskich technologii, co dało nam czwarte miejsce na świecie i pierwsze wśród krajów Unii Europejskiej. Jednym z laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu został polski startup Revobeam, tworzący inteligentne anteny bezprzewodowe przeznaczone do obrony przed zakłóceniami sygnału.

O programie

DIANA poprzez program akceleracyjny i sieć ośrodków testowych, łączy start-upy
z użytkownikami końcowymi, naukowcami i integratorami systemów w celu rozwijania nowych, atrakcyjnych głębokich technologii z rozwiązaniami podwójnego zastosowania dla Sojuszu.

Spotkanie informacyjne z w formie bezpłatnego webinarium informacyjnego odbędzie się 23 lipca 2024, g. 10:00 „Wyzwania DIANA 2024 – zadawaj pytania bezpośrednio Zespołowi DIANA NATO”. Szczegółowe informacje na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.

{"register":{"columns":[]}}