W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NEWURBPACT - nowy model urbanizacji w Polsce

Praktyczne wdrożenie zasad odpowiedzialnej urbanizacji oraz miasta zwartego.

Cel Programu:

Celem projektu jest wypracowanie modelowych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji w Polsce oraz przygotowanie ich do wdrożenia do zasadniczego nurtu polityk państwa w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego, rewitalizacji, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa. Celem projektu jest również wypracowanie rozwiązań służących podniesieniu jakości i znaczenia planowania przestrzennego oraz wzmocnienia jego roli jako instrumentu zarządzania i kształtowania procesów urbanizacji w Polsce (w tym zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania zjawiskom niekontrolowanej suburbanizacji i kurczenia się miast, które stanowią jedno z głównych wyzwań dla zrównoważonego rozwoju miast oraz ich obszarów funkcjonalnych). 

Zasady Programu

Projekt naukowo-badawczy składający  się z trzech faz: badan podstawowych, badań stosowanych i fazy wdrożeniowej.

Kto może skorzystać?

Obywatele oraz samorządowcy, pracownicy JST i decydenci samorządowi i na szczeblu centralnym.

Korzyści:

W ramach projektu zostanie opracowany m.in. kalkulator suburbanizacji. Będzie to informatyczne narzędzie pozwalające oszacować koszty np. indywidualnej decyzji mieszkaniowej dla osób planujących wyprowadzić się na przedmieścia oraz dla samorządowców. Kalkulator oszacuje trudno mierzalne koszty przeprowadzki, jakie poniesie obywatel i dana gmina, w tym nie tylko koszty doraźne, krótkookresowe, ale również koszty długookresowe i nieodwracalne. W ramach wyliczeń zostaną wykorzystane cztery podstawowe kategorie kosztów, tj. przestrzenne, gospodarcze, środowiskowe i społeczne.

W ramach projektu zostały opracowane analizy dotyczące niekontrolowanego rozprzestrzeniania się zabudowy oraz kurczenia się miast, stanowiące naukową podstawę do planowanej reformy planowania przestrzennego.

Zostaną przeprowadzone również 3 pilotaże polegające na opracowaniu projektów modelowych dokumentów polityki przestrzennej dla obszaru metropolitarnego (GZM), gminy podlegającej silnej presji suburbanistycznej (gmina Skawina) oraz kurczącego się i tracącego funcie miasta (miasto Radomsko).

Kampania społeczna MRiT #MojeMiejsce

Kampania społeczna MRiT #MojeMiejsce podkreśla znaczenie odpowiedzialnego gospodarowania przestrzenią i zapobiegania zjawisku niekontrolowanego rozpraszania zabudowy.

Terminy:

Projekt był realizowany do września 2022 r.

Koordynator Programu:

Departament Planowania Przestrzennego MRiT – lider konsorcjum.

Finansowanie:

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków – GOSPOSTRATEG” oraz budżetu państwa.

Kontakt:

Ewa Kosiorek, tel.: 22 323 41 91, email: ewa.kosiorek@mrit.gov.pl

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
11.10.2022 15:14 Sylwia Życzkowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Justyna Marchalewicz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
NEWURBPACT - nowy model urbanizacji w Polsce 2.0 07.08.2024 08:49 Justyna Marchalewicz
NEWURBPACT - nowy model urbanizacji w Polsce 1.0 11.10.2022 15:14 Sylwia Życzkowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}