Nieformalna Rada ds. Konkurencyjności z udziałem wiceminister Kamili Król
07.02.2023
Wpływ środków krótkoterminowych na konkurencyjność i produktywność UE w kontekście zielonej transformacji i silnego Jednolitego Rynku to główny temat nieformalnego spotkania ministrów UE ds. rynku wewnętrznego i przemysłu.
Europa potrzebuje odpowiedniej kombinacji polityk, aby przyspieszyć transformację energetyczną, zminimalizować zależności w strategicznych dla gospodarki UE obszarach, pozostając atrakcyjnym miejscem dla inwestycji
- wskazała wiceminister Kamila Król podczas posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności, która odbyła się w Sztokholmie.
Wiceminister Król zaznaczyła, że wyzwania ostatnich miesięcy wynikające z przedłużającej się wojny na wschodniej granicy UE, kryzysu energetycznego i surowcowego, a także działań partnerów handlowych wymagają skutecznej odpowiedzi UE.
Rolę w tym procesie ma do odegrania polityka pomocy państwa, która zdaniem Polski powinna uwzględniać zróżnicowaną przestrzeń fiskalną i odmienną sytuację wyjściową poszczególnych państw członkowskich.
Unijne zasady pomocy państwa powinny być opracowywane z uwzględnieniem wartości dodanej na poziomie całej UE i chronić równe warunki działania dla wszystkich państw członkowskich
- dodała.
Dodatkowe możliwości finansowania na poziomie UE muszą być zrównoważone geograficznie, tak aby wszystkie państwa członkowskie UE mogły w równym stopniu czerpać korzyści z rozwoju branż czystych technologii. Zwróciła także uwagę na znaczenie otoczenia regulacyjnego i konieczność unikania nakładania nowych obciążeń na przedsiębiorców w ramach przygotowywanych regulacji UE.
Wiceminister Król wzięła również udział w warsztatach poświęconych swobodnemu świadczeniu usług w kontekście zielonej transformacji.
Jednolity Rynek nie stanie się motorem zielonej transformacji, jeśli utrzymywać się będą bariery w zakresie swobody działalności gospodarczej i swobodnego przepływu usług i produktów, w szczególności tych mających wpływ na zieloną transformację
- podkreśliła wiceminister Król.
Podczas pobytu w Sztokholmie wiceminister otworzyła także razem z Ambasador Polski w Szwecji i Kierownikiem ZBH w Sztokholmie wystawę „Digital Dreamers - Polish GameDev - The Short Story”, która opisuje historię polskiego przemysłu w obszarze gamingu.