W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalne spotkanie ministrów ds. handlu UE w Brukseli

23.01.2024

Przygotowania do 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz handlowe aspekty Otwartej Autonomii Strategicznej UE – to główne tematy posiedzenia nieformalnego spotkania ministrów ds. handlu, które miało miejsce 22-23 stycznia 2024 r. w Brukseli. W rozmowach udział wziął wiceminister Jacek Tomczak.

Wiceminister Jacek Tomczak wraz z ministrami ds. handlu UE w Brukseli

Podczas spotkania dotyczącego przygotowań do organizacji 13. konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu, rozmawiano m.in. o potrzebie przedłużenia moratorium w sprawie opłat celnych na e-commerce czy przywróceniu właściwego funkcjonowania systemu rozstrzygania sporów WTO.

Zależy nam na reformie Światowej Organizacji Handlu i wzmocnieniu wielostronnego systemu handlu. Chcemy, aby zapewnione były równe warunki działania w sektorze przemysłowym na całym świecie 

- podkreślił wiceminister Jacek Tomczak.

Otwarta Autonomia Strategiczna

W wyniku pandemii Covid-19 oraz agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, zmieniły się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Spowodowało to zmiany w handlu zagranicznym i konieczność stworzenia nowych łańcuchów dostaw. Miało to także wpływ na politykę gospodarczą, w tym na ograniczenie importu rosyjskich surowców i nowe podejście do bezpieczeństwa żywnościowego.

Dlatego w kontekście dyskusji na temat Otwartej Autonomii Strategicznej, Polska postuluje wzmocnienie pozycji UE jako gracza globalnego, we współpracy z innymi partnerami międzynarodowymi. 

Wiceminister Jacek Tomczak zaznaczył podczas rozmów, że podstawowym celem UE w sferze gospodarczej powinno być wzmocnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu, a przyjmowane w ramach UE strategie sektorowe i realizowane działania, powinny uwzględniać ten cel. 

Opowiadamy się za wzmocnieniem sieci umów o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską z państwami trzecimi. Podzielamy pogląd, że umowy te są szczególnie ważne dla zapewnienia stabilności i przewidywalności przedsiębiorstwom i ich łańcuchom dostaw w aktualnej sytuacji geopolitycznej  

– dodał wiceszef MRiT.

Polska uważa, że wzmocnienie relacji z USA, zmniejszenie zależności gospodarki UE od państw podważających ład międzynarodowy oraz odbudowa roli WTO jako gwaranta międzynarodowego systemu handlu powinna być podstawą naszej polityki handlowej  w najbliższej przyszłości.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}