W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja prawa budowlanego

18.10.2023

Cel

Głównym celem wprowadzenia zmian w prawie budowlanym było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zwiększenie stabilności podejmowanych w tym procesie rozstrzygnięć.

Najważniejsze zmiany

Podział projektu budowlanego na trzy części:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt techniczny.

Do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia z projektem dołączany jest projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Projekt techniczny, który zawiera rozwiązania branżowe (m.in. konstrukcyjne i instalacyjne), przedkładany jest na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Zmiana w procedurze uzyskiwania zgody na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych

Zniesiono wymóg uzyskiwania zgody na odstępstwo w sytuacji dostosowywania do wymagań ochrony przeciwpożarowej istniejących obiektów (poddanych nadbudowie, rozbudowie, przebudowie lub zmianie sposobu ich użytkowania), ale tylko w przypadku dostosowywania tych obiektów do wymagań ochrony przeciwpożarowej, w szczególności przy usuwaniu stanu zagrożenia życia ludzi.

Zgodę na zastosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymogów ochrony przeciwpożarowej wydaje w formie postanowienia komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Rozszerzenie i usystematyzowanie katalogów robót budowlanych, zwolnionych z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę

Nowe zamierzenia budowlane zostały dodane do katalogów robót budowlanych:

  • które wymagają zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej oraz
  • całkowicie zwolnionych z wymogu zgłoszenia przed ich rozpoczęciem.

Przeredagowano ponadto treść przepisów, które regulują te kwestie.

Złagodzenie podejścia do istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego

Po zmianach za istotne odstąpienia uznawane są tylko określone odstąpienia od projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Natomiast odstąpienia od projektu technicznego kwalifikowane są jako nieistotne.

Określenie terminów, po upływie których nie jest możliwe stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie  (5 lat)

Wprowadzona zmiana określa 5-letni termin, po upływie którego nie jest możliwe stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Łatwiejsze przeniesienie decyzji o pozwoleniu  na budowę na nowego inwestora

Nowy inwestor, który nabywa prawo własności nieruchomości lub uprawnienia z użytkowania wieczystego dla terenu objętego pozwoleniem na budowę, nie musi uzyskać zgody dotychczasowego inwestora na przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Uproszczone postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych

Wprowadzono nową procedurę, która służy legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych i nie nakłada opłaty legalizacyjnej z tytułu nielegalnego wybudowania. Wystarczy tylko dołączyć: oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz ekspertyzę techniczną.

Procedura „żółtej kartki” oraz nowa formuła kary za nielegalne użytkowanie budynków

Gdy organ nadzoru budowlanego stwierdzi nielegalne użytkowanie obiektu lub jego części, w pierwszej kolejności poucza inwestora/właściciela. W przypadku dalszego niedopełnienia wymaganych czynności, może wielokrotnie wymierzyć karę z tytułu nielegalnego użytkowania.

Zmiany innych ustaw

Dzięki zmianom w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawie – Prawo energetyczne, można sprawniej uzyskać warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Pojawiły się konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar.

Wprowadzono także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Terminy

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego została wprowadzona ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 19 września 2020 r. [1]

Kontakt

Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji
tel. 22 323 40 01
faks 22 522 51 05

e-mail: sekretariatDAB

{"register":{"columns":[]}}