Nowy instrument pomocowy dla przedsiębiorców z terenów objętych powodzią
21.11.2024
5 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – to nowa propozycja pomocy dla przedsiębiorców z terenów objętych powodzią. Przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek za siebie i swoich pracowników. Pomocą zostaną objęci zarówno przedsiębiorcy, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami kataklizmu. Nowy instrument pomocowy, opracowany przez MRiT, został zgłoszony do nowelizowanej specustawy powodziowej.
Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z przedsiębiorcami dotkniętymi szkodami na terenach popowodziowych zapewniliśmy, że będziemy wprowadzać sukcesywnie rozwiązania, które pozwolą na szybkie wznowienie działalności gospodarczej. Dzisiaj jako resort rozwoju i technologii zaproponowaliśmy przepisy, które pozwalają umorzyć składkę na ZUS zarówno przedsiębiorcom jak i pracownikom, których zatrudniają. To będzie istotna pomoc, która przede wszystkim zapobiegnie długowi, który pozostałby po wielu tygodniach, jeśli nie miesiącach, nieprowadzenia działalności gospodarczej
– podkreśla minister Krzysztof Paszyk.
Zaproponowane rozwiązanie pomocowe obejmie również przedsiębiorców, którzy nie zostali dotknięci powodzią bezpośrednio, ale odczuli jej skutki, np. z branży hotelarskiej z rejonów objętych kataklizmem.
Część przedsiębiorców jest poszkodowana pośrednio, oni nie mogą normalnie prowadzić swojej działalności, nie mogą zapłacić składek za swoich pracowników. Im też potrzebna jest pomoc państwa. Dzisiaj wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej, 5 miesięcy zwolnienia ze składki ZUS dla przedsiębiorców i ich pracowników tak, aby mogli odbudować swoją działalność gospodarczą
– mówi wiceminister Michał Jaros.
Nowy instrument pomocowy
Dziś przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą składać wnioski do ZUS o przesunięcie terminu płatności składek za pięć miesięcy na wrzesień 2025 r. Nowy instrument pomocowy zakłada umorzenie płatności składek za ten sam okres, czyli sierpień – grudzień 2024 r.
Z proponowanego rozwiązania będą mogli skorzystać:
- przedsiębiorcy, którzy już złożyli wnioski o przesunięcie terminu płatności składek ZUS, wówczas otrzymają od ZUS zwrot lub zaliczenie na kolejne miesiące,
- pozostali przedsiębiorcy z obszaru stanu klęski żywiołowej.
Aby uzyskać wsparcie, przedsiębiorca będzie musiał wykazać spadek przychodów o 40 proc. w okresie porównawczym, np.: wrzesień 2024 r. do września 2023 r. albo październik 2024 r. do października 2023 r. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2024 r., będą mogli wykazać spadek przychodów porównując wrzesień 2024 r. do sierpnia 2024 r.
Proponowane rozwiązanie zostało opracowane przez MRiT we współpracy z ZUS i zgłoszone jako poprawka do projektu ustawy powodziowej.