W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej

16.05.2019

Czy czeka nas przełom w energetyce? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście III Kongresu Energetyki Obywatelskiej. Wśród nich minister Jadwiga Emilewicz, która przedstawiła szczegóły programu Energia Plus.

Jadwiga Emilewicz przy mównicy opowiada o programie Energia Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej. Stoi na scenie. Za nią prezentacja z napisem "energia".
Temat czystej energii i czystego powietrza jeszcze nigdy nie był tak wysoko na agendzie politycznej żadnego rządu. Jesteśmy odpowiedzialni, chcemy zostawić Ziemię następnym pokoleniom co najmniej w takim stanie w jakim ją otrzymaliśmy. To cel programu Energia Plus – tłumaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Najważniejsze założenia programu to likwidacja barier legislacyjnych, poprawa wewnętrznych regulaminów sieci dystrybucyjnych, utworzenie instrumentów finansowych wspomagających OZE i rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców.

Program Energia Plus to więcej wolności i bezpieczeństwa, korzyści dla środowiska, powstrzymanie wzrostu cen energii dla MŚP, wsparcie osiągnięcia celu OZE 2020. Dziękuję wszystkim środowiskom pozarządowym za konsekwentne zwracanie uwagi politykom i opinii publicznej na konieczność stworzenia przyjaznych warunków regulacyjnych dla energetyki obywatelskiej – mówiła minister Emilewicz.

 

Program Energia Plus jest jednym z działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza. Przypominamy, że z początkiem roku działa ulga termomodernizacyjna, a bank PKO BP uruchomił ekopożyczkę na zakup paneli słonecznych.

Naszym marzeniem jest zastąpić blok 200MW instalacjami fotowoltaicznymi. W pierwszym kwartale tego roku w Polsce powstało ich 11 tys. o łącznej mocy 72 MW. Zostało zatem tylko 128 do osiągnięcia tego celu – wylicza szefowa MPiT.

 

Kongres Energetyki Obywatelskiej organizuje Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, w ramach działań ruchu społecznego Więcej Niż Energia (WNE), zrzeszającego samorządy, izby branżowe, uczelnie, think tanki oraz organizacje społeczne działające na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej i poprawy efektywności energetycznej. Współorganizatorem jest gospodarz wydarzenia – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej – również członek ruchu WNE. Patronat honorowy wydarzeniu przyznało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.05.2019 15:18 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
Pierwsza publikacja:
16.05.2019 15:18 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
{"register":{"columns":[]}}