W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polityce przemysłowej i rynku wewnętrznym na Radzie COMPET

24.05.2024

Kluczowe założenia polityki przemysłowej Unii Europejskiej na najbliższe lata oraz funkcjonowanie rynku wewnętrznego – to główne tematy obrad Rady ds. Konkurencyjności. Polskę reprezentował wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

Rada COMPET 24.05.2024 - zgromadzenie ogólne

Podstawowym celem polityki przemysłowej UE powinno być utrzymanie i zwiększenie produkcji w Europie. Jednocześnie musi ona przede wszystkim zapewnić konkurencyjność i odporność jednolitego rynku, uwzględniając nieuczciwą konkurencję ze strony krajów trzecich

– powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki podczas obrad Rady COMPET.

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono reindustrializacji UE. Zdaniem wiceministra Niemczyckiego polityka przemysłowa UE powinna równoważyć interesy obywateli, przedsiębiorstw i środowiska w taki sposób, aby stworzyć warunki do przyciągania inwestycji potrzebnych do płynnego przejścia na gospodarkę zeroemisyjną.

Nie podważając zasadności zielonej transformacji przedstawiciele przemysłu wskazują, że jej wdrażanie stanowi wyzwanie w kontekście zachowania konkurencyjności na rynkach globalnych i wymaga odpowiednich procesów wsparcia

– zauważył wiceszef MRiT.

Pogłębianie wewnętrznego rynku usług to konieczność

Kolejnym ważnym punktem obrad była dyskusja nad przyszłością sektora usług na rynku wewnętrznym. Podczas debaty podkreślano nadal niewykorzystane możliwości tkwiących w tym sektorze. Zauważono również, że kwestia usług powinna być kluczowym elementem nowej strategii na rzecz jednolitego rynku i zasługuje na odrębny plan działania zawierający konkretne propozycje wraz z harmonogramem ich realizacji.

Wiceminister Niemczycki stwierdził, że uproszczenie otoczenia regulacyjnego dla biznesu powinno być priorytetem w nowym cyklu instytucjonalnym. Naszym celem powinno być zmniejszenie obciążeń administracyjnych i przegląd prawodawstwa w celu wyeliminowania przepisów, które są niespójne, zbędne i stanowią nieuzasadnione obciążenia.

Spotkanie bilateralne

Przy okazji obrad Rady ds. Konkurencyjności wiceminister Niemczycki spotkał się z fińskim ministrem ds. zatrudnienia Arto Satonenem. Rozmawiano m.in. na temat priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rynku wewnętrznego i polityki przemysłowej. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}