W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polsko-łotewskiej współpracy w MRiT

12.12.2024

Intensyfikacja współpracy gospodarczej, instrumenty wsparcia przedsiębiorców, transformacja cyfrowa oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą umowa Mercosur – o tym m.in. rozmawiali dziś minister Krzysztof Paszyk i Viktors Valainis, minister gospodarki Łotwy. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Kilka osób siedzi przy stole i rozmawia

Widzimy perspektywę dalszego wzrostu obecności firm polskich na Łotwie. Rozwój współpracy gospodarczej oraz infrastruktury, to ważny element budowania bezpieczeństwa. Obecne wyzwania geopolityczne, w tym tocząca się wojna w Ukrainie, cyberzagrożenia, zrywane łańcuchy dostaw powodują, że w interesie Polski i Łotwy leży współpraca w obszarze bezpieczeństwa gospodarczego i obronności, w szczególności w zakresie kontroli napływu produktów rolnych z rynków trzecich, integracji sieci energetycznych i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu

– podkreślił w trakcie spotkania minister Krzysztof Paszyk.

Skumulowana wartość polskich inwestycji na Łotwie na koniec 2022 roku wyniosła 165 mln EUR, a na koniec 2023 r. wzrosła do 249 mln EUR. Polska należy do najważniejszych partnerów handlowych Łotwy plasując się na 3 miejscu po Litwie i Niemczech jako największy dostawca.  Jest na 15 miejscu wśród kierunków inwestycji łotewskich. Skumulowana wartość łotewskich inwestycji w Polsce na koniec 2022 r. roku wyniosła 66 mln EUR. Według GUS w tym okresie w Polsce było zarejestrowanych 65 spółek z udziałem kapitału łotewskiego.

Inwestycje, wsparcie przedsiębiorców, cyfryzacja

Łotewscy przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z potencjału jakim dysponują Specjalne Strefy Ekonomiczne. To m.in. możliwość zwolnienia z podatku dochodowego na realizację inwestycji. Jest to atrakcyjna oferta nie tylko dla krajowych, ale i zagranicznych przedsiębiorców. Do końca października tego roku wydanych zostało prawie 3 tys. decyzji o wsparciu dla inwestycji na niemal 130 mld zł, z deklaracją utworzenia ponad 50 tys. nowych miejsc pracy.

Minister Viktors Valainis poinformował, że podziela poglądy ministra Krzysztofa Paszyka dotyczące wyzwań i perspektyw współpracy. Wskazał, że Łotwa jest zainteresowana inwestycjami polskich przedsiębiorców i podkreślił, że rząd Łotwy zapewni polskim firmom, chcącym działać na Łotwie, warunki i instrumenty wsparcia takie, jak dla firm łotewskich. Zaznaczył, że Łotwa jest także zainteresowana obecnością polskiego banku, który mógłby finansowo wspierać inwestorów.

Zwrócono również uwagę na możliwość zacieśnienia współpracy w obszarze transformacji cyfrowej MŚP poprzez m.in. wymianę doświadczeń w zakresie budowy skutecznych instrumentów wsparcia firm w tym procesie czy wprowadzania e-usług w administracji. 

Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie i wewnętrzne uwarunkowania jest gotowa do pełnej transformacji w kierunku gospodarki 4.0 opartej na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla indywidualnych konsumentów, przemysłu i biznesu. Współpraca z regionalnymi sąsiadami, w tym z Łotwą, w obszarze rozwoju cyfrowego jest pożądana i ma duże perspektywy rozwoju

– mówił Krzysztof Paszyk.

Minister Paszyk zwrócił również uwagę na zbliżającą się polską prezydencję w Radzie UE i związane z nią priorytety MRiT, dotyczące m.in. umocnienia Jednolitego Rynku.

Umowa Mercosur

W trakcie spotkania poruszona została również kwestia zagrożeń dotyczących umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur.

Podzielamy obawy niektórych państw członkowskich o jej skutki dla konkurencyjności produkcji rolnej UE, szczególnie w jej wrażliwych sektorach. Stąd Rząd RP wyraził sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa

– podkreślił minister Krzysztof Paszyk.

26 listopada na posiedzeniu Rady Ministrów została przyjęta uchwała w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}