W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obrady Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej

13.09.2022

Współpraca handlowa, inwestycyjna i finansowa, a także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – to najważniejsze tematy dzisiejszych obrad Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyły się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Obradom przewodniczył wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak i minister gospodarki Republiki Mołdawii Sergiu Gaibu.

Obrady Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej

Polskie firmy są chętne do wprowadzenia naszych produktów i rozwiązań, które mogą wesprzeć cyfryzację procesów administracyjnych i usług rządowych w Mołdawii. W szczególności usług zdrowotnych takich jak systemy e-Recepta lub e-Zdrowie, a także z zakresu poboru podatków, dokumentów identyfikacyjnych oraz całej infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego i sprawnego funkcjonowania takich usług. Wierzymy, że dzisiejsze spotkanie ukierunkuje naszą dalszą współpracę

- podkreślił podczas Komisji pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

W ostatnim czasie pojawiły się projekty, których realizacja może być korzystna dla obu stron. Przykładem jest budowa rynku hurtowego w Mołdawii na wzór rozwiązań zastosowanych w Polsce takich jak Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach. Duży potencjał na współpracę istnieje także w dziedzinie usług cyfrowych, czy w obszarze rozwoju kontenerowych przewozów kolejowych.

Kontakty na najwyższym szczeblu tworzą solidne podstawy do ożywienia kontaktów sektorowych w wielu obszarach, w których współpraca może przynieść korzyści obu krajom

- zaznaczył wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Po zakończeniu posiedzenia z ministrem gospodarki Republiki Mołdawii Segiu Gaibu spotkał się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Gratulujemy Mołdawii uzyskania statusu kandydata do UE. Wybór przez władze Mołdawii europejskiej ścieżki jest dla nas jasnym sygnałem, że wspieranie reform w tym kraju jest naszym obowiązkiem. Polska niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Republiki Mołdawii Od ponad pół roku wojska rosyjskie atakują naszego sąsiada – Ukrainę. Rodzi to wiele wyzwań dla całej Europy i świata, ale w szczególności dla państw sąsiadujących z Ukrainą. Jestem pewien, że nasze dzisiejsze spotkanie, jak i posiedzenie Komisji, będzie początkiem intensywniejszej współpracy w dziedzinie gospodarki

– powiedział Waldemar Buda.

Polsko-Mołdawska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej monitoruje i promuje rozwój współpracy gospodarczej Polski i Mołdawii. Została powołana na mocy umowy między Rządem RP a Rządem Republiki Mołdawii 7 września 2006 r. Dziś odbyło się szóste posiedzenie Komisji.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}