Od roku wspieramy gospodarczo Ukrainę
24.02.2023
Mija rok od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Priorytetem dla Ministerstwa Rozwoju i Technologii była i jest pomoc polskim i ukraińskim przedsiębiorcom, w utrzymaniu wzajemnych relacji gospodarczych oraz przygotowywanie się do odbudowy Ukrainy po wojnie.
Wojna za naszą wschodnią granicą to sytuacja, która jeszcze rok temu wydawała się niewyobrażalna. To ogromne wyzwanie dla naszego bezpieczeństwa, ale także wyzwania społeczne i gospodarcze. Wszyscy odczuliśmy chociażby podwyżki cen energii, spowodowane rosyjską agresją. Ale Polacy zdali egzamin z solidarności – otworzyliśmy się na miliony uchodźców, którzy przekroczyli granice Polski, pomagamy Ukrainie, wspieramy jej obywateli
– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Ułatwienia dla przedsiębiorców
Wojna w Ukrainie spowodowała napływ uchodźców na niespotykaną dotąd skalę. Zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie. Pomagamy też polskim firmom, które nadal współpracują z ukraińskimi kontrahentami
– powiedział szef MRiT.
Przez ten rok polską granicę przekroczyło 8 milionów uchodźców, część z nich została w naszym kraju. Wśród nich znaleźli się także ukraińscy przedsiębiorcy. Dlatego wprowadziliśmy przepisy umożliwiające wszystkim obywatelom Ukrainy legalnie przebywającym na terytorium Polski, zakładanie biznesu na takich samych zasadach jak Polacy. Od połowy marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. obywatele Ukrainy założyli w Polsce ponad 17,5 tys. nowych firm.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło także specjalną stronę internetową - biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdują się informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, ale też podejmowaniu pracy i zatrudnianiu obywateli Ukrainy.
Małe i średnie firmy z Ukrainy w ramach projektu coworking Ukraina mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oferuje im bezpłatną przestrzeń biurową wraz z niezbędną infrastrukturą. PAIH obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.
Wspieramy wiele inicjatyw mających zacieśnić relacje biznesowe przedsiębiorców z obu krajów. Od maja 2022 r. w Warszawie działa biuro Diia.Business, które powstało w wyniku współpracy z ukraińskim Ministerstwem Transformacji Cyfrowej i Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy. To ukraińskie centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy obsłużyło już prawie 6 000 osób.
Dbamy także o to, aby pomimo wojny, utrzymywać bilateralne relacje handlowe. Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie pracujemy nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie.
Polskie firmy chcą odbudować Ukrainę
Polska odgrywa ogromną rolę we wspieraniu Ukrainy. Jesteśmy hubem logistycznym dla pomocy humanitarnej i wojskowej. W procesie odbudowy też powinniśmy taką rolę pełnić. Nasze położenie geograficzne, przyjaźń polsko-ukraińska, doświadczenie na rynku ukraińskim będą kluczowe przy realizacji projektów odbudowy
- powiedział Waldemar Buda
Polska od początku rosyjskiej agresji zaangażowała się w gospodarczą pomoc dla Ukrainy. Dlatego w już w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) rozpoczęło nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy (https://odbudowaukrainy.paih.gov.pl). Dotychczas zgłosiło się ponad 1750 przedsiębiorstw reprezentujących różne branże m.in. budowlaną, maszynową, IT, farmaceutyczną, które chcą wziąć udział w tym procesie. W ramach programu odbywają się bezpłatne konferencje, webinaria, szkolenia, konsultacje branżowe dla firm przygotowujące polski biznes do współpracy w odbudowie Ukrainy. Przedsiębiorcy uzyskują informacje nt. możliwości udziału w zamówieniach publicznych organizacji międzynarodowych na rzecz Ukrainy, zamówieniach ogłaszanych przez organizacje ukraińskie, dostępnych instrumentach i formach wsparcia oraz planowanych projektach. Niedługo zostanie wydany katalog polskich firm, które chcą uczestniczyć w projektach odbudowy. Chęć umieszczenia w nim swojej oferty zgłosiło ponad 500 przedsiębiorstw.
Stworzyliśmy także podstronę internetową z zamówieniami publicznymi dedykowanymi Ukrainie, na której dostępne są informacje o zamówieniach publicznych ogłoszonych przez organizacje i banki międzynarodowe, kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Realna pomoc
Wprowadziliśmy także zmiany w prawie uproszczające zasady nabywania sprzętu ochronnego na terytorium Polski i wywozu oraz tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy. Uproszczone zasady dot. zakupu kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy.
Polska przekazuje agregaty prądotwórcze i kontynuuje dostawy paliwa. Udzielamy również pomocy humanitarnej – budujemy w Ukrainie miasteczka kontenerowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Ważne jest także wsparcie dyplomatyczne.
Wspieramy Ukrainę na arenie międzynarodowej i Unii Europejskiej – z inicjatywy Polski podejmowane są m.in. rozmowy o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Jesteśmy również zwolennikiem wprowadzenia przez UE rozwiązań umożliwiających konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Polska przeznaczyła znaczne środki na pomoc Ukrainie, jednak potrzeby są tak duże, że mobilizujemy do pomocy wszystkie kraje. Przygotowujemy się także do powojennej odbudowy Ukrainy. Odbudowa tego kraju ze zniszczeń oraz jego modernizacja może kosztować nawet 750 mld dolarów.