W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OECD o polskiej gospodarce

20.03.2018

"Mamy świadomość, że silnikiem polskiej gospodarki są mali i średni przedsiębiorcy. Tworząc im warunki prawne poprzez Konstytucję Biznesu, sprawimy, że ten sektor będzie rozwijał się w równie szybkim, jeśli nie szybszym, tempie niż obecnie"

powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, komentując najnowszy raport OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) dotyczący dobrej sytuacji polskiej gospodarki. Omówienie raportu odbyło się w siedzibie Ministerstwa. Oprócz Jadwigi Emilewicz, wzięli w nim udział także Mari Kiviniemi, zastępca sekretarza generalnego OECD i Leszek Skiba, wiceminister finansów.

Podczas spotkania szczególny nacisk kładziono na dobre dane dotyczące polskiej gospodarki przedstawione w dokumencie OECD. Organizacja podkreśla silny wzrost gospodarczy w Polsce, napędzany wzrostem konsumpcji, ale również odbudową poziomu inwestycji. W raporcie odnotowano także rekordowo niski poziom bezrobocia oraz stałe nadrabianie dystansu do pozostałych państw OECD (mierzone np. poziomem PKB per capita), wysokie oceny poziomu bezpieczeństwa osobistego i wykształcenia.

"Na wzrost gospodarczy w Polsce pozytywnie wpłynęły m.in. otoczenie zewnętrzne i rządowy program rodzina 500 Plus"

oceniła Mari Kiviniemi.

Minister Emilewicz zwróciła z kolei uwagę na to, jak wiele miejsca poświęcono w raporcie innowacyjności w Polsce. Zaznaczyła, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę ze znaczenia środków przeznaczanych na badania i rozwój, podkreślając, że takie działanie może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i wzrostu jej konkurencyjności.

Jednocześnie podczas konferencji zauważono, że nakłady te muszą jeszcze wzrastać, szczególnie w sektorze MŚP. Jak to zrobić? Tworząc przyjazny innowacyjności system podatkowy. Już wprowadzone zostały ulgi podatkowe na badania i rozwój, powstał też stabilny sposób finansowania wdrażania na rynek wyników badań. Konkretne rozwiązania koordynuje i wypracowuje Rada ds. Innowacyjności.

Minister zaznaczyła, że choć ogólny wydźwięk raportu OECD jest bardzo pozytywny dla naszego kraju, to rząd zdaje sobie sprawę z obszarów, nad którymi wciąż trzeba pracować. Podkreśliła, że działania m.in. MPiT zmierzają do tego, by...

"...polska gospodarka nadal stabilnie się rozwijała, była innowacyjna, a poziom życia Polaków stawał się coraz bardziej satysfakcjonujący"

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.03.2018 09:40 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
20.03.2018 09:40 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}