Ograniczenie odpadów żywności i tekstyliów – trwają prace nad nowelizacją dyrektywy o odpadach
06.03.2024
Mniej odpadów żywności i większa odpowiedzialność producentów tekstyliów za zbieranie i przetwarzanie odpadów tekstylnych to niektóre cele, które obejmie nowelizacja unijnej dyrektywy ramowej o odpadach. Obecnie trwają pracą nad dokumentem. Uwagi do niego można zgłaszać do 15 kwietnia 2024 r.
Prace nad dokumentem prowadzone są w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Zmiany dotyczą dwóch sektorów: żywności i tekstyliów. Obejmują etap produkcji, dystrybucji i konsumpcji.
Jeśli chodzi o sektor żywności, państwa członkowskie mogą być m.in. zobowiązane do 31 grudnia 2030 r. osiągnąć następujące cele na poziomie krajowym:
- ograniczenie powstawania odpadów żywności w przetwórstwie i wytwórstwie o 10%
w porównaniu z ilością wytworzoną w 2020 r., - ograniczenie powstawania odpadów żywności na mieszkańca, łącznie w sprzedaży detalicznej i innej dystrybucji żywności, w restauracjach i usługach gastronomicznych oraz w gospodarstwach domowych, o 30 % w porównaniu z ilością wytworzoną w 2020 r.
W odniesieniu do sektora tekstyliów projekt zakłada m.in:
- wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów dla wybranych tekstyliów, obejmującej m.in. zbieranie i przetwarzanie odpadów tekstyliów, badania składu morfologicznego zmieszanych odpadów komunalnych,
- utworzenie i prowadzenie rejestru producentów wybranych tekstyliów,
- wymagania dla organizacji odzysku zajmujących się wybranymi tekstyliami dotyczące m.in. opłat, informacji przekazywanych użytkownikom końcowym,
- wymagania dotyczące zbierania, sortowania i przetwarzania odpadów tekstyliów.
Uwagi do projektu dyrektywy można zgłaszać do 15 kwietnia 2024 r. na adres e-mail: odpady.nowelizacja.dyrektywy@klimat.gov.pl.
Polska wersja projektu dyrektywy jest dostępna tutaj.