Wiceminister Niedużak: Cieszy nas generalnie pozytywna ocena polskiej gospodarki przez KE
06.03.2020
Cieszy nas generalnie pozytywna ocena polskiej gospodarki i dobre perspektywy dalszego wzrostu. Jednocześnie dziękujemy za wskazanie obszarów, w których jest potencjalnie miejsce do pewnej poprawy – mówił wiceminister Marek Niedużak podczas konferencji „Sprawozdanie krajowe: Polska 2020 oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji”. Dziś (06.03.2020) w Warszawie zorganizowało ją Przedstawicielstwo KE w Polsce.
- Cieszy nas generalnie pozytywna ocena polskiej gospodarki i dobre perspektywy dalszego wzrostu.
- Jednocześnie dziękujemy za wskazanie obszarów, w których jest potencjalnie miejsce do pewnej poprawy
- – mówił wiceminister Marek Niedużak podczas konferencji „Sprawozdanie krajowe: Polska 2020 oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji”. Dziś w Warszawie zorganizowało ją Przedstawicielstwo KE w Polsce.
Pod koniec lutego Komisja Europejska opublikowała – w ramach tzw. Semestru Europejskiego – Sprawozdania krajowe, czyli raporty, które zawierają analizę najważniejszych wyzwań społeczno-gospodarczych dla wszystkich państw członkowskich UE. Sprawozdanie krajowe to punkt wyjścia do dialogu KE z państwami członkowskimi na temat stojących przed nimi wyzwań gospodarczych i społecznych. Jest też podstawą do przygotowania przez KE projektu zaleceń dla państw członkowskich (Country specific recommendations), które Rada UE przyjmuje w lipcu każdego roku.
W ocenie KE Polska pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wysoki wzrost PKB to efekt zarówno rosnącej konsumpcji gospodarstw domowych, jak i znaczących inwestycji i dobrych wyników eksportu. KE dostrzega spadek bezrobocia, wzrost płac, poprawę sytuacji materialnej społeczeństwa oraz wzrost produktywności i inwestycji prywatnych. W ocenie KE najważniejsze wyzwania to: modernizacja infrastruktury energetycznej pod kątem neutralności klimatycznej, zapewnienie adekwatności przyszłych emerytur, dalsze zwiększanie innowacyjności gospodarki.
Komentując raport, wiceminister Niedużak wskazał, że polska gospodarka przechodzi transformację w kierunku gospodarki o większym zaawansowaniu technologicznym. W tym punkcie jest pełna zgoda z KE - innowacyjność jest priorytetem, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy i skuteczną modernizację - mówił.
Jak podkreślił, dobre wyniki notuje nasz eksport. – Mamy dodatni bilans handlowy za zeszły rok, dobre zintegrowanie polskiego rynku z rynkiem europejskim, ale też dostrzegamy potencjał innych gospodarek, np. azjatyckiej, rośnie udział eksportu coraz lepszej jakości towarów i usług. To dowód na coraz większą innowacyjność naszej gospodarki.
W tym kontekście wspomniał też o wprowadzonych ulgach podatkowych na badania i rozwój. Jak mówił, są już widoczne efekty tych zmian. Podał przykład Sieci badawczej Łukasiewicz, która wzmacnia potencjał nasz instytucji badawczych oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która służy transformacji przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Wspomniał o planowanej uldze na automatyzację i robotyzację przedsiębiorstw.
W odniesieniu do kwestii otoczenia regulacyjnego wiceszef MR przypomniał, że fundamentalne dla przedsiębiorców akty prawne: Konstytucja Biznesu i PZP poprzedzone były bardzo szerokimi konsultacjami.
W obszarze rozwoju czystej energii wymienił pakiet Energia plus. Pozwala on osobom fizycznym, ale też przedsiębiorcom prowadzić działalność prosumencką i uzyskiwać z tego tytułu konkretne oszczędności. Jak zauważył, w Polsce mamy obecnie swoisty boom na instalacje fotowoltaiczne. Perspektywy rozwoju tej technologii są dla naszego kraju bardzo korzystne.
Wiceminister Niedużak ocenił raport jako rzetelny i dający podstawę do refleksji nad dalszymi ścieżkami rozwoju na przyszłość.