Opel uruchamia nową linię produkcyjną silników w Tychach
17.01.2019
W Tychach Opel uruchomił produkcję silnika PureTech. Polska jest trzecim krajem - po Francji i Chinach - gdzie produkowane będą te niskoemisyjne i nagradzane jednostki napędowe francuskiego koncernu Groupe PSA. Projekt modernizacji tyskiej fabryki wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Jak tłumaczy obecna podczas ceremonii otwarcia odnowionej fabryki Opla, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Tychy wpisały się na trwałe w historię polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Obecnie Groupe PSA, po przejęciu od General Motors marki Opel, zdecydowała się napisać kolejny rozdział motoryzacyjnej historii miasta.
Minister przypomniała także, że przemysł samochodowy w odpowiada za ok. 8% PKB Polski. Zatrudnienie to ponad 6% pracujących w całym przemyśle.
Francuski koncern Groupe PSA postanowił zmodernizować zakład, dostosowując go do produkcji własnych jednostek napędowych - Turbo PureTech. Od początku projektu, inwestora wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zakład produkcji zespołów napędowych w Tychach wyposażono w nowe linie montażowe, wspierane przez nowe systemy informatyczne, które zapewniają wysoką jakość produkcji realizowanej przez odpowiednio wyszkolone zespoły.
Zdaniem Sengera wybór Polski na pierwszą poza Francją europejską lokalizację dowodzi znaczenia naszego kraju na motoryzacyjnej mapie Europy oraz świata. Świadczy też o wysokich kwalifikacjach polskich inżynierów i mechaników.
Silniki Turbo PureTech już czterokrotnie zostały nagrodzone tytułem International Engine of the Year. Dotychczas powstawały one w dwóch fabrykach we Francji (Douvrin, Trémery) i Chinach (Xiangyang). Po uruchomieniu fabryki w Tychach, firma planuje również rozpoczęcie produkcji na Węgrzech, w Maroko oraz w Indiach.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.01.2019 10:29 Aleksandra Serkowska
- Pierwsza publikacja:
- 18.01.2019 10:29 Aleksandra Serkowska