W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025 – konsultacje

W Głównym Urzędzie Statystycznym trwa proces rewizji, zmian ramowych struktury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz szerokich konsultacji krajowych nowelizacji klasyfikacji PKD 2007. Celem jest dostosowanie klasyfikacji do zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz społecznej w Polsce i w Unii Europejskiej. Zapraszamy do aktywnego udziału w tym procesie poprzez udział w konsultacjach.

Dlaczego to jest ważne?

PKD jest szeroko wykorzystywana, nie tylko do celów statystycznych. Stosowana jest między innymi do klasyfikowania podmiotów gospodarczych w rejestrach urzędowych. Jest także wykorzystywana w regulacjach prawnych dotyczących różnych form wsparcia przedsiębiorców. W związku z tym dla każdego przedsiębiorcy stosowanie kodów PKD jest niezwykle istotne.

Cel nowelizacji

Znowelizowana klasyfikacja będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach. Zapewni ona zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach jak:

  • gospodarka cyfrowa,
  • gospodarka cyrkulacyjna
  • bio-gospodarka.

Pozwoli to na monitorowanie gospodarki w tych obszarach. Ponadto, nowelizacja PKD pozwoli na uwzględnienie potrzeb użytkowników krajowych.

Szerszy kontekst prac

W marcu i kwietniu 2022 r. kraje członkowskie przeprowadziły szerokie konsultacje krajowe zmian w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (NACE). Konsultacje te były przeprowadzone zgodnie z harmonogramem prac Eurostatu. Podczas spotkania Komitetu Europejskiego Systemu Statystycznego w maju br. został przedstawiony projekt nowej wersji tej klasyfikacji. Równolegle z procedurą związaną z wypracowaniem aktu prawnego, prowadzone są prace związane z:

  • uzupełnieniem i doprecyzowaniem not wyjaśniających do klasyfikacji NACE,
  • opracowaniem kluczy powiązań pomiędzy obecnie obowiązującą a nową klasyfikacją.

W ślad za zmianą klasyfikacji NACE opracowana zostanie nowa wersja klasyfikacji PKD. Będzie ona mogła uwzględnić, na poziomie piątego znaku (XX.XX.A), potrzeby użytkowników krajowych. Będzie to możliwe jeśli będą one zgodne z zasadami tej klasyfikacji. Zbieranie wniosków, które dotyczą poziomu krajowego PKD, odbyło się do 31 marca 2023 roku.

Warto również mieć na uwadze, że zmiany wprowadzane do NACE/PKD znajdą swoje odzwierciedlenie w tzw. klasyfikacjach produktów. Odpowiednio Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA) na poziomie UE i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na poziomie krajowym.

Gdzie, jak i do kiedy przesyłać uwagi?

Z ramienia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) prace prowadzi Departament Standardów i Rejestrów GUS. Propozycje zmian, w formie wypełnionych wniosków (wniosek o zmianę klasyfikacji PKD znajduje się poniżej) należy przesłać na adres: sekretariatSR@stat.gov.pl.

Termin na zgłaszanie propozycji zmian do poziomu krajowego PKD (tj. wydzielenia podklas, zmian nazw grupowań, uzupełnień not wyjaśniających), upłynął z końcem marca 2023 r.

Dodatkowe informacje i materiały

Obecnie obowiązująca Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007) dostępna jest, w wersji elektronicznej, na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Komplet materiałów, dotyczących proponowanych zmian do NACE i PKD, również został zamieszczony został na stronie internetowej GUS.

 

Materiały

Wniosek o zmianę klasyfikacji PKD
Wniosek​_o​_zmiane​_klasyfikacji​_PKD​_stanowiacej​_krajowy​_odpowiednik​_klasyfikacji​_NACE.docx 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}