Organizacje Surowcowe
03.04.2024
Ministerstwo Rozwoju i Technologii reprezentuje interesy Polski w Grupie Roboczej Rady Unii Europejskiej ds. Grup Towarowych PROBA, na forum której państwa członkowskie UE wypracowują wspólne stanowiska i kierunki działań w ramach członkostwa Unii Europejskiej w międzynarodowych organizacjach surowcowych takich jak:
- Międzynarodowy Komitet Doradczy do spraw Bawełny
- Międzynarodowa Grupa Studyjna do spraw Kauczuku
- Międzynarodowa Grupa Studyjna do spraw Miedzi
- Międzynarodowa Grupa Studyjna do spraw Niklu
- Międzynarodowa Grupa Studyjna do spraw Ołowiu i Cynku
- Międzynarodowa Organizacja Drewna Tropikalnego
- Międzynarodowa Organizacja Kakao
- Międzynarodowa Organizacja Kawy
- Międzynarodowa Rada do spraw Zbóż
- Międzynarodowa Organizacja Cukru
- Międzynarodowa Rada do spraw Oliwy
Na forum wyżej wymienionych organizacji Unia Europejska jest reprezentowana przez Komisję Europejską.
Wspólnym zadaniem tych organizacji jest tworzenie forum dialogu pomiędzy państwami produkującymi i konsumującymi te surowce oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju światowych rynków surowcowych i ich większej przejrzystości.
Zasadnicze korzyści związane z członkostwem w międzynarodowych organizacjach surowcowych związane są z dostępem do unikatowych baz statystycznych dot. produkcji, handlu i zużycia poszczególnych surowców oraz innych specjalistycznych opracowań i analiz. Aktywność przedstawicieli rządowych i sektora prywatnego na forum tych organizacji sprzyja rozwijaniu kontaktów biznesowych i budowaniu relacji gospodarczych. Możliwość ta jest w coraz większym stopniu wykorzystywana również przez polskich przedsiębiorców.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi bezpośrednią współpracę z Międzynarodową Grupą Studyjną ds. Miedzi oraz Międzynarodową Grupą Studyjną ds. Ołowiu i Cynku.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.04.2024 13:56 Ewa Swędrowska-Dziankowska
- Pierwsza publikacja:
- 04.01.2019 16:41 Agata Żołnacz-Okoń