Kierownictwo MPiT na EKG
13.05.2019
Reforma Unii Europejskiej i polski lobbing w tej instytucji; brexit; cyfryzacja i automatyzacja gospodarki; nowe technologie; przemysł w Europie; rządowe działania dla biznesu, w tym dla startupów; inwestycje polskich i zagranicznych firm – to tylko niektóre tematy paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w których uczestniczą przedstawiciele MPiT. W debacie inaugurującej wydarzenie, udział wzięła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Dodała, że chodzi nie tylko o wzmocnienie europejskiej gospodarki i konkurencyjności, ale też o odnowę norm i wartości, na których była budowana wspólnota europejska. Wskazała, że UE musi zacząć wykorzystywać swój potencjał w oparciu m.in. o swobodny przepływ towarów i usług oraz szanse, jakie daje dziejąca się na naszych oczach rewolucja cyfrowa.
Kolejny panel, w którym uczestniczyła minister Emilewicz, poświęcony był robotyzacji.
Pierwszego dnia Kongresu, odbyła się też dyskusja na temat przyszłości stosunków UE i Wielkiej Brytanii. Obecny na panelu wiceminister Marcin Ociepa zaznaczył, że Polsce zależy na bliskich i stabilnych relacjach z Wielką Brytanią, mimo brexitu.
Przedstawił działania mające na celu zminimalizowanie skutków brexit dla polskich przedsiębiorców.
Z kolei na panelu o polskim lobbingu w Unii Europejskiej, wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii podkreślał, że dziś aktywność polskiego biznesu mierzona rankingami aktywności lobbingowej w Brukseli plasuje nas między 13. a 18. miejscem wśród państw członkowskich Unii. Poinformował, że 16 maja w Brukseli zostanie otwarty Business & Science Poland, który jest inicjatywą stricte biznesową, pochodzącą od samych przedstawicieli biznesu, po to, aby wspierać ich w reprezentacji swoich ich interesów.
Na XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest też wiceminister Marek Niedużak. Pierwszego dnia uczestniczył w rozmowach o sukcesji w polskich firmach. Zwrócił uwagę, że w Europie rośnie liczba dobrze prosperujących biznesów, których nikt nie chce przejąć. Przypomniał, że od 25 listopada 2018 r. w Polsce obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, a z nowych rozwiązań można skorzystać niezależnie od tego czy przedsiębiorca przed śmiercią planował lub rozpoczął proces sukcesji. Według stanu na koniec kwietnia 2019 r., do CEIDG zostało wpisanych 4 850 zarządców sukcesyjnych.
Wiceminister Niedużak reprezentował też MPiT podczas drugiego dnia Kongresu.
Z kolei podczas debaty „Przemysł w Europie” podkreślał, że polityka klimatyczna powinna być osadzona w kontekście konkurencyjności i innowacyjności przemysłu.
Dodał, że dobrym przykładem poszukiwania nowych szans dla europejskiej bazy przemysłowej w warunkach ambitnej polityki klimatycznej, są starania UE na rzecz rozwoju europejskiego przemysłu baterii. Zaznaczył, że dla polskiego rządu priorytetem jest transformacja w kierunku przemysłu 4.0 i że w tym celu powołano Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, która wzmocni produktywność i konkurencyjność naszych firm.
Marek Niedużak wziął też udział w panelu dotyczącym polskich portów morskich.
Na EKG był też obecny pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Mówił o działaniach rządowych na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.05.2019 17:48 Aleksandra Serkowska
- Pierwsza publikacja:
- 14.05.2019 17:48 Aleksandra Serkowska