Pierwszy prosument zbiorowy już czerpie korzyści
W ramach budynku wielorodzinnego w Rykach (województwo lubelskie) po raz pierwszy w Polsce wdrożono wprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii formułę prosumenta zbiorowego. W najbliższym czasie z tego rozwiązania skorzysta ponad 40 kolejnych budynków w tej miejscowości.
Indywidualne instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce ogromną popularnością - energię na własne potrzeby wytwarza już ponad 1,3 mln prosumentów indywidualnych. Dzięki wprowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii definicji prosumenta zbiorowego teraz także lokatorzy budynków wielolokalowych mogą produkować energię elektryczną ze wspólnej instalacji i rozliczać przychody pomiędzy wielu mieszkańców. Wdrożone ułatwienie otwiera nowe możliwości dla 500 tys. istniejących w kraju budynków wielorodzinnych, co oznacza rewolucję na polskim rynku i nowy etap rozwoju OZE, tym razem w przestrzeni miejskiej.
Inwestycja w Rykach
Pierwsza inwestycja korzystająca z formuły prosumenta zbiorowego powstała właśnie w Rykach. Jej głównymi inicjatorami byli Interdyscyplinarny Zakład Analiz Energetycznych (będący częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych) oraz spółka pracownicza IDEA/NCBJ - Enercode Sp. z o. o.
Choć formuła prosumenta zbiorowego wymaga dodatkowych uzgodnień i zaangażowania wielu stron, to przynosi wiele korzyści, w tym bezpośrednio angażuje mieszkańców budynków wielorodzinnych. W przypadku formuły prosumenta zbiorowego, dla chętnego mieszkańca określa się udział w wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, który jest uwzględniany bezpośrednio w umowie pomiędzy mieszkańcem, a sprzedawcą energii.
Więcej informacji o tym projekcie można znaleźć: https://www.ncbj.gov.pl/aktualnosci/pierwszy-prosument-zbiorowy-polsce-juz-dziala
Więcej o prosumencie zbiorowym można dowiedzieć się na dedykowanej stronie MRiT: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosument-zbiorowy-w-polsce