Podsumowanie II edycji warsztatów Budowanie strategii zrównoważonego rozwoju w organizacji
28.10.2024
We współpracy z Enterprise Europe Network Łukasiewicz-WIT, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zorganizowało 3 dniowe warsztaty z budowania strategii zrównoważonego rozwoju w organizacji. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z czynnikami budującymi poszczególne filary ESG - Środowisko, Społeczeństwo i Zarządzanie.
Wprowadzenie do regulacji ESG
Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi regulacjami z zakresu zrównoważonego rozwoju:
- CSRD (dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju)
- CSDDD (dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju)
- Taksonomia UE
- EUDR (rozporządzenie ws. wylesiania)
- dyrektywa dot. ekoprojektu
Eksperci wyjaśnili słuchaczom sposób definiowania misji, wizji i celów zrównoważonego rozwoju w organizacji oraz przedstawili przykłady przedsiębiorstw, które z sukcesem wdrażają ESG w swojej działalności biznesowej. W części praktycznej spotkania, pracując w grupach, podjęli się analizy strategii rynkowych ESG zaimplementowanych przez przykładowe spółki.
Zrównoważony rozwój w obszarze środowiskowym
Drugi dzień warsztatów koncentrował się na tematyce środowiskowej. Rozpoczęła go prezentacja wprowadzająca do rozporządzenia ws. wylesiania (EUDR) oraz informacja o najczęściej pojawiających się wątpliwościach interpretacyjnych. Omówiono również dodatkowe informacje dotyczące regulacji z zakresu zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowo-energetycznym, m.in.: EUDR, rozporządzenie ws. konfliktowych minerałów oraz rozporządzenie ws. baterii. Uczestnicy mogli wykorzystać wiedzę teoretyczną podczas części warsztatowej. Poszczególne grupy warsztatowe przeprowadziły analizę procesów i systemów zarządzania w organizacji oraz ryzyk w łańcuchu dostaw.
Społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny
W trakcie ostatniego dnia warsztatów, koncentrującego się na kwestiach społecznych i ładu korporacyjnego, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia nt. zaangażowania interesariuszy i społecznej odpowiedzialności biznesu. Podobnie jak podczas poprzednich dni zorganizowana została również część praktyczna. Prowadzący warsztaty zachęcali uczestników do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób ich organizacje mogą stać się częścią pozytywnej zmiany w kontekście wpływu organizacji na otoczenie zewnętrzne. Omówione zostały również działania podejmowane przez przedsiębiorstwa na rzecz społeczności lokalnych, a także przeprowadzono debatę na temat konieczności współpracy różnych rodzajów interesariuszy na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podejmowania przez biznes przemyślanego dialogu z interesariuszami.