Polska na targach Defence Service Asia
10.05.2024
Nowoczesne technologie, systemy i sprzęt służący bezpieczeństwu zaprezentowano na największych targach obronnych w Azji, które odbyły się w dniach 6-9 maja 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ambasadą RP w Kuala Lumpur zorganizowało dla przedsiębiorców sektora obronnego polskie stoisko informacyjne w Malezji. Polskie uczestnictwo w wydarzeniu uroczyście otworzył Ambasador Krzysztof Dobrowolski.
Udział w targach Defence Service Asia połączonych z wystawą sprzętu obronnego (DSA-NATSEC) w stolicy Malezji był okazją do nawiązania kontaktów z potencjalnymi klientami i partnerami z branży obronnej i bezpieczeństwa. Na targach w Malezji swoje produkty i usługi prezentowały wiodące firmy z branży obronnej z całego świata. Podczas targów odbywały się warsztaty i seminaria, podczas których prezentowano najnowsze trendy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i kontroli granic.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasada RP w Kuala Lumpur podczas trwania Targów zapewniły przedstawicielom polskich firm na stoisku informacyjnym wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Działania MRiT były również skoncentrowane na promocji Portalu Przedsiębiorcy Sektora Obronnego (polishdefenceindustry.gov.pl) – specjalnej platformy internetowej umożliwiającej polskim firmom z sektora obronnego szerokie dotarcie ze swoją ofertą produktowo-usługową i potencjałem badawczo-rozwojowym do klientów oraz zainteresowanych podmiotów branżowych z całego świata. Narzędzie powstało z myślą o ułatwieniu nawiązywania kontaktów biznesowych i zwiększeniu szans eksportowych polskiego przemysłu – w szczególności pod kątem budowania konsorcjów celowych z dofinansowaniem w programach europejskich (głównie Europejskiego Funduszu Obronnego). Rozwiązanie powinno być także przydatne jako punkt odniesienia dla działań związanych ze startowaniem w aktualnych przetargach, dostępem do informacji o programach rządowych i unijnych, a także organizowaniem udziału w szkoleniach i seminariach.
Współpraca gospodarcza w zakresie przemysłów obronnych
Potencjał współpracy gospodarczej między Polską a Malezją, zwłaszcza w dziedzinie przemysłów obronnych i sektora bezpieczeństwa, to nie tylko szerokie możliwości bezpośredniej wymiany handlowej i wzajemnego wzmocnienia technologicznego, ale również obopólnego ułatwienia dostępu do chłonnych regionalnych rynków w Azji (szczególnie ASEAN) i Europie (rynek wewnętrzny UE). Zgodnie z danymi obejmującymi 2019 rok, ogólny eksport produktów malezyjskich do Polski wyniósł wówczas 707 mln USD i stanowił 0,26 proc. całkowitego eksportu tego azjatyckiego państwa. W tym samym czasie Polska wyeksportowała do Malezji produkty o łącznej wartości 277 mln USD, co stanowiło 0,13 proc. całkowitego importu Malezji. To uplasowało Polskę na 13. miejscu wśród największych partnerów Malezji w Europie.
Współpraca polsko-malajska w zakresie przemysłów obronnych i sektora bezpieczeństwa ma swoje osiągnięcia i jest korzystna dla obu państw. Z polskich rozwiązań obronnych, które Malezja nabywała i do dziś wykorzystuje, warto wymienić zmodernizowane pojazdy pancerne (czołgi PT-91) i części do nich, systemy kierowania ogniem, rozwiązania z zakresu testowania, strojenia i zakłócania, a także systemy łączności taktycznej. Oprócz sprzedaży uzbrojenia, państwa współpracują obronnie także w ramach wspólnych ćwiczeń i udziału w misjach pokojowych. Polska i Malezja kooperują także w zakresie badań i rozwoju nowych technologii obronnych, na mocy umowy z 2021 roku.
Polskie firmy na targach DSA
Obecność polskich firm na targach DSA była okazją do promowania produktów obronnych na rynku międzynarodowym oraz wymianą doświadczeń w zakresie obrony i bezpieczeństwa.
W targach DSA 2024 uczestniczyły m. in.: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., DEZAMET S.A., MESKO S.A., Zakłady Mechaniczne "BUMAR - ŁABĘDY" S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Jakusz Sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A., Maskpol S.A., BulletProve sp. z o.o.