Polska na targach LightCon 2023
13.06.2023
Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak otworzył targi LightCon 2023 w Hanowerze. To międzynarodowa platforma prezentującą nowoczesne rozwiązania z zakresu materiałów kompozytowych, metali lekkich i technologii ich wytwarzania, druku 3D, digitalizacji oraz przemysłu 4.0. Polska była krajem partnerskim LightCon 2023.
"Lightweight design as the answer to energy and material scarcity" – to tegoroczne hasło wydarzenia. Organizatorem rodzimego stoiska na targach była Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz jej Zagraniczne Biuro Handlowe we Frankfurcie nad Menem. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla polskich firm realizowano we współpracy z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych z siedzibą w Małopolsce.
W uroczystym otwarciu LightCon 2023 udział wzięli m.in. wiceminister Grzegorz Piechowiak oraz wiceminister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Michael Kellner.
Prezentowane dzisiaj nowoczesne technologie są niezbędne do sprostania wyzwaniom wynikającym z rosnącego wpływu człowieka na środowisko i klimat. Dlatego innowacyjność oraz potencjał lekkich i wytrzymałych, a nawet tzw. inteligentnych materiałów, są kluczowe w rozwoju nowoczesnej gospodarki. Pozwoli to na eliminację ogólnoświatowych problemów, takich jak np. nieefektywne gospodarowanie zasobami oraz na zwiększenie odporność państw na skutki globalnych zmian
- powiedział Grzegorz Piechowiak wiceminister rozwoju i technologii.
Polska stawia na nowoczesne technologie
Podczas targów Lightcon 2023 zaprezentowano osiągnięcia polskich przedsiębiorców i naukowców. Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach to jedna ze specjalizacji polskiej gospodarki o dużym potencjale rozwojowym. W obszarze tym funkcjonuje wiele firm, realizowane są projekty badawczo-rozwojowe i intensywnie rozwija się współpraca międzynarodowa.
W tym celu powołano też Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK), który stanowi platformę współpracy podmiotów działających w obszarze technologii kompozytowych, w tym uczelni i jednostek naukowych, badawczych i rozwojowych oraz przedsiębiorców, wynalazców, jednostek otoczenia biznesu i innych osób lub instytucji. Zrzesza obecnie ponad 100 członków. Podczas LightCom podpisanie zostało porozumienie o współpracy pomiędzy PAIH S.A. i Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych.