W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska na targach LightCon 2023

13.06.2023

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak otworzył targi LightCon 2023 w Hanowerze. To międzynarodowa platforma prezentującą nowoczesne rozwiązania z zakresu materiałów kompozytowych, metali lekkich i technologii ich wytwarzania, druku 3D, digitalizacji oraz przemysłu 4.0. Polska była krajem partnerskim LightCon 2023.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak przemawia na targach LightCon 2023.

"Lightweight design as the answer to energy and material scarcity" – to tegoroczne hasło wydarzenia. Organizatorem rodzimego stoiska na targach była Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz jej Zagraniczne Biuro Handlowe we Frankfurcie nad Menem. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla polskich firm realizowano we współpracy z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych z siedzibą w Małopolsce. 

W uroczystym otwarciu LightCon 2023 udział wzięli m.in. wiceminister Grzegorz Piechowiak oraz wiceminister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Michael Kellner.

Prezentowane dzisiaj nowoczesne technologie są niezbędne do sprostania wyzwaniom wynikającym z rosnącego wpływu człowieka na środowisko i klimat. Dlatego innowacyjność oraz potencjał lekkich i wytrzymałych, a nawet tzw. inteligentnych materiałów, są kluczowe w rozwoju nowoczesnej gospodarki. Pozwoli to na eliminację ogólnoświatowych problemów, takich jak np. nieefektywne gospodarowanie zasobami oraz na zwiększenie odporność państw na skutki globalnych zmian 

- powiedział Grzegorz Piechowiak wiceminister rozwoju i technologii.  

Polska stawia na nowoczesne technologie

Podczas targów Lightcon 2023 zaprezentowano osiągnięcia polskich przedsiębiorców i naukowców. Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach to jedna ze specjalizacji polskiej gospodarki o dużym potencjale rozwojowym. W obszarze tym funkcjonuje wiele firm, realizowane są projekty badawczo-rozwojowe i intensywnie rozwija się współpraca międzynarodowa. 

W tym celu powołano też Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK), który stanowi platformę współpracy podmiotów działających w obszarze technologii kompozytowych, w tym uczelni i jednostek naukowych, badawczych i rozwojowych oraz przedsiębiorców, wynalazców, jednostek otoczenia biznesu i innych osób lub instytucji. Zrzesza obecnie ponad 100 członków. Podczas LightCom podpisanie zostało porozumienie o współpracy pomiędzy PAIH S.A. i Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych.

{"register":{"columns":[]}}