polska pomoc
Ministerstwo Rozwoju i Technologii realizuje projekt w ramach polskiej pomocy rozwojowej pod nazwą Polsko-Mołdawska współpraca i transfer wiedzy dla administracji publicznej i samorządowej w obszarze odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.
Projekt współpracy polsko-mołdawskiej w obszarze energetyki rozproszonej (ER) i odnawialnych źródeł energii (OZE) przewiduje realizację dwóch warsztatów tematycznych, z czego pierwszy dedykowany jest dla przedstawicieli administracji rządowej, a drugi - lokalnej administracji samorządowej. Warsztaty odbędą się w Kiszyniowie w dniach 27-28 czerwca 2023 r.
Głównym celem projektu jest:
1. Wsparcie rozwoju energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej w Mołdawii z wykorzystaniem polskich doświadczeń;
2. Upowszechnienie rozwiązań (produktów, programów, propozycji legislacyjnych) projektu KlastER (Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii);
3. Przyspieszenie integracji Mołdawii ze strukturami europejskimi w kontekście transformacji energetycznej;
4. Promowanie rozwiązań legislacyjnych i modeli biznesowych w obszarze OZE i efektywności energetycznej (społeczności energetyczne, prosumeryzm).
Podczas warsztatów polscy eksperci merytoryczni, w tym eksperci Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, poruszą takie kwestie jak: energetyka rozproszona i formy OZE o znaczącym potencjale rozwoju w Mołdawii a bezpieczeństwo energetyczne, rozwój energetyki rozproszonej w Polsce i jej mechanizmy, regulacje prawne mające bezpośredni wpływ na poprawę efektywności energetycznej budynków w Polsce, instrumenty do optymalizacji społeczności energetycznych, produkty i doświadczenia wypracowane w projekcie KlastER.