W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska rakieta Bursztyn sięgnęła kosmosu!

05.07.2024

3 lipca przechodzi do historii polskich lotów kosmicznych. Tego dnia polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K opracowana przez badaczy z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, sięgnęła kosmosu. To historyczne i przełomowe wydarzenie w rozwoju technologii kosmicznych.

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K

Na naszych oczach pisze się historia polskich lotów kosmicznych. Nie są to już tylko projekty, a realne osiągnięcia polskich inżynierów. To wydarzenie pokazuje, jak ważną rolę w sektorze kosmicznym odgrywają polscy naukowcy

– zaznacza wiceminister Waldemar Sługocki.

Ostatnio tak blisko kosmosu byliśmy 50 lat temu. Pierwsze próby osiągnięcia granicy kosmosu rakietą „Meteor 2” odbyły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Została ona zaprojektowana przez inżynierów Instytutu Lotnictwa i skutecznie przetestowana. Z uwagi na ówczesną sytuację geopolityczną, nie był możliwy jej dalszy rozwój.

Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K

Polska rakieta wystartowała z Norwegii, przekraczając pułap 100 km. Tym samym dotarła do przestrzeni kosmicznej. W trakcie lotu z sukcesem przetestowała wszystkie swoje komponenty.

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.

Rakietę Bursztyn można wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, wynoszenia różnych eksperymentów naukowych prowadzonych z myślą o rozwoju nauki, nowych technologii i przemysłu.

W budowie rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K zastosowano nowoczesne technologie. Wyposażona jest w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na paliwo stałe. Ma 5 metrów długości i średnicę 23 cm. Podczas lotu rozpędza się do 1,4 km/s.

{"register":{"columns":[]}}