Polska rozwija współpracę gospodarczą z Albanią
05.04.2023
Wiceminister Grzegorz Piechowiak przebywał 4-5 kwietnia wraz z polską delegacją w Albanii. Razem z Endritem Yzeirajem, zastępcą ministra finansów i gospodarki współprzewodniczył Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej oraz spotkał się z Deliną Ibrahimaj, minister finansów i gospodarki.
Eksport do Albanii w 2022 r. wzrósł o ponad 30% w stosunku do 2021 r., a obroty handlowe w 2022 r. zwiększyły się o blisko 60% w stosunku do 2022 r. Jestem bardzo zadowolony z naszych obecnych relacji gospodarczych i uważam, że współpraca z Albanią ma nadal bardzo duży potencjał rozwoju
- powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.
Na drodze do coraz ściślejszej współpracy
Podczas 7. posiedzenia Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej uzgodniono, że należy rozwijać wzajemną współpracę poprzez działanie agencji promocyjnych w zakresie organizacji misji handlowych, seminariów tematycznych oraz targów.
Podczas spotkania została także omówiona współpraca w dziedzinie handlu, inwestycji, transportu, infrastruktury, energetyki i górnictwa, rolnictwa, turystyki, środowiska. Przedmiotem obrad komisji była również współpraca w dziedzinie nauki, szczególnie w zakresie współpracy polskich i albańskich placówek w programie Horizon 2020, poświęconego badaniom naukowym i innowacjom.
W zakresie energetyki i górnictwa, strona albańska wyraziła zainteresowanie zaangażowaniem polskich firm w budowę elektrowni wodnych i cieplnych korzystających z zasobów Gazociągu Transadriatyckiego. W zakresie współpracy cyfrowej, strony zgodziły się na zintensyfikowanie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Drugiego dnia wizyty wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się z minister finansów i gospodarki Deliną Ibrahimaj. Pogratulował jej postępów w procesie integracji z Unią Europejską oraz wyraził nadzieję, że kolejne spotkania polskich i albańskich przedsiębiorców będą się odbywać częściej.
Albania – nowe możliwości dla polskiego biznesu
Obroty handlowe pomiędzy krajami rozwijają się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Polska eksportuje do Albanii przede wszystkim cukier, artykuły higieniczne, sprzęt AGD, przetwory spożywcze i odzież. Do dominujących towarów w imporcie z Albanii należą produkty żeliwne, obuwie i odzież. Rozwija się również współpraca w zakresie transportu kolejowego.
Polskie firmy mogą rozwijać projekty inwestycyjne w Albanii w przemyśle, energetyce, górnictwie, turystyce, ochronie środowiska i rolnictwie. Nasze przedsiębiorstwa mogą także korzystać z rozwiązań dotyczących energii odnawialnej, ponieważ kraj ten pozyskuje ponad 98% energii elektrycznej z hydroelektrowni. Albania realizuje plan modernizacji swojej gospodarki i poszerza współpracę międzynarodową, dlatego polskie firmy z sektora budowlanego mają szczególną szansę na zdobycie kontraktów w tym kraju.