W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska zmniejsza dystans do UE w dziedzinie innowacji

07.07.2023

Polska dokonuje systematycznego postępu w dziedzinie innowacji – wynika z najnowszego rankingu innowacyjności UE 2023. Do naszych mocnych stron należy m.in. wykorzystanie technologii ICT, mobilność pracowników z wysokimi kwalifikacjami i wydatki na wdrażanie innowacji w firmach.

W tle męska dłoń trzymająca świecącą żarówkę, na pierwszym planie świetliste punkty i linie, symbolizujące pomysły, powiązania.

Pod względem innowacyjności (European Innovation Scoreboard 2022) Polska, kolejny rok z rzędu, zajęła 24. miejsce z wynikiem 62,8% średniej UE.

Nasz kraj zalicza się do grupy tzw. wschodzących innowatorów. W tej samej grupie są też Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Rumunia i Słowacja. Liderami innowacyjności w UE pozostają Skandynawowie i państwa Beneluksu.

W porównaniu do 2022 r. Polska uzyskała wyższy sumaryczny wskaźnik innowacyjności, tj. 13,3 i zmniejszyła tym samym dystans do średniej UE.

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadziliśmy wiele zmian systemowych, które mają na celu wzmocnienie polskiego systemu wsparcia innowacji. Wprowadziliśmy atrakcyjny system ulg podatkowych m.in. na B+R, IP Box, na robotyzację, na prototypy i szereg instrumentów wsparcia innowacji finansowanych ze środków publicznych. Uruchomiliśmy kompleksowy system wsparcia startupów (m.in. w ramach programu Start in Poland). Postawiliśmy też na rozwój kompetencji proinnowacyjnych wśród młodzieży tworząc dla niej atrakcyjne programy szkoleniowe. Wdrożyliśmy wiele inicjatyw i instrumentów wspierających transformację cyfrową przedsiębiorstw. Wysiłki te będą kontynuowane m.in. poprzez utworzoną sieć cyfrowych centrów innowacji. 

Według rankingu mocne strony Polski to m.in. zgłoszenia wzorów użytkowych, przedsiębiorcy zapewniający szkolenia ICT, mobilność pracowników naukowych i technologicznych, zgłoszenia znaków towarowych, wydatki na innowacyjność nie będące B+R czy rządowe wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie B+R.

Więcej informacji o Raporcie.

{"register":{"columns":[]}}