Polski głos ws. unijnej polityki przemysłowej
27.05.2019
Wiceminister Marcin Ociepa wziął udział w posiedzeniu unijnej Rady ds. konkurencyjności i wzrostu (COMPET) oraz Radzie do Spraw Zagranicznych dot. Handlu (FACtrade). Rozmawiano przede wszystkim o przyszłości Jednolitego Rynku i unijnej polityki przemysłowej.
Wiceszef resortu mówił o konieczności zwiększenia produktywności i innowacyjności małych firm. Miałaby temu pomóc platforma służąca podejmowaniu współpracy przez MŚP, start-upy i scale-upy z uniwersytetami, jednostkami badawczymi i większymi firmami z różnych państw członkowskich. Polska opowiada się także za utworzeniem europejskiego urzędu antymonopolowego odpowiadającego na wyzwania gospodarki cyfrowej. Wiceminister Ociepa wskazał, że Polsce zależy na zwiększeniu wykorzystania projektów IPCEI (Important projects of common European interest) dla wzmocnienia konkurencyjności Polski i całej UE. Ważne jest też uwzględnienie różnej specyfiki państw UE przy transformacji w stronę niskoemisyjnej gospodarki cyrkularnej.
Wizyta ministra Ociepy w Brukseli była okazją do spotkania z belgijskimi przedstawicielami biznesu.
Przedstawił Polskę jako państwo proprzedsiębiorcze. Opowiedział o rządowych zmianach ułatwiających prowadzenie biznesu w naszym kraju. Jako przykład podał Konstytucję Biznesu, pakiet 100 Zmian dla Firm czy zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych. Podkreślił, że rząd stawia na zrównoważony rozwój. Chodzi o to, by z efektów wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy obywatele, bez względu na miejsce swojego zamieszkania.
Belgia od lat pozostaje ważnym partnerem gospodarczym Polski, zarówno jeśli chodzi o wymianę handlową, jak i współpracę inwestycyjną. W 2017 r. zajmowała 11. miejsce wśród partnerów handlowych Polski. Charakterystyczną cechą polsko-belgijskiej wymiany handlowej jest jej silna koncentracja na regionie Flandrii. Z Flandrią realizujemy około 85% łącznych obrotów między Polską i Belgią.
Belgowie sprowadzają z Polskie głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz pojazdy mechaniczne. Z kolei Polacy są najbardziej zainteresowani belgijskimi produktami przemysłu chemicznego oraz tworzywami sztucznymi.
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.06.2019 10:37 Aleksandra Serkowska
- Pierwsza publikacja:
- 30.05.2019 10:44 Aleksandra Majchrzak-Kucharska