W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie firmy zdobywają zagraniczne rynki

28.09.2021

Niemcy, Czechy, Ukraina oraz Rosja są najchętniej wybierane przez polskich przedsiębiorców na zagraniczne lokalizacje ich firm. Wg najnowszych dostępnych danych GUS przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce deklarują zaangażowanie w prawie 4 tys. oddziałów za granicą. To wzrost o 3,4 proc. rok do roku. W grupie przedsiębiorstw posiadających jednostki zagraniczne dominowały mikro oraz małe firmy, tj. zatrudniające poniżej 50 osób.

Trzy monitory, w tle miasto i kod binarny

O 3,4 proc. zwiększyła się rok do roku liczba jednostek – np. oddziałów – w jakie polskie przedsiębiorstwa były zaangażowane poza granicami kraju i wyniosła 3 979. O 0,6 proc. spadła natomiast w tym czasie liczba przedsiębiorstw, które takie jednostki posiadają. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych pod koniec marca br. wynika, że na koniec 2019 roku było ich 1 848. Najwięcej, bo aż 43 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność poza krajem jest wśród mikro i małych firm, czyli takich, które zatrudniają mniej niż 50 osób. 29 proc. z nich stanowiły średnie, a 28 proc. duże firmy. 

Dzięki obecności naszego kraju w Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy korzystają ze swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i osób. Mają swobodę w prowadzeniu wymiany handlowej i działalności gospodarczej we wszystkich państwach członkowskich Unii, ale też Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

Na koniec 2019 roku najwięcej podmiotów posiadających oddziały zagraniczne miało siedzibę na Mazowszu (528 przedsiębiorstw), w województwie śląskim (228), małopolskim (184) oraz wielkopolskim (172). Jedna trzecia z nich prowadziła działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (617), nieco mniej w handlu i naprawy pojazdów samochodowych (402), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (226) oraz budownictwa (187). 

Cztery możliwości

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość świadczyć usługi lub sprzedawać swoje towary poza granicami kraju na cztery sposoby:

  • rejestrując nową działalność w innym państwie UE,
  • zakładając w innym państwie oddział lub przedstawicielstwo istniejącego już w Polsce przedsiębiorstwa,
  • świadcząc usługi transgraniczne, bez konieczności rejestracji działalności lub jej filii w danym państwie,
  • sprzedając na Wspólnym Rynku, w ramach swobody przepływu towarów. 

To, do której kategorii zostanie zaliczona dana działalność, jest zależne nie od jej charakteru, a od stopnia jej związania z konkretnym państwem członkowskim UE. 

Cała wiedza w jednym miejscu

Każde państwo członkowskie UE ma własne regulacje, które określają zasady rozpoczynania działalności na jego terytorium. Przed podjęciem decyzji o formie prowadzenia działalności na terenie innego kraju, konieczne jest więc sprawdzenie możliwości, jakie on daje, i jakich reguł przedsiębiorca będzie musiał przestrzegać. 

Na przykład zagraniczne przedsiębiorstwo, które ma przedstawicielstwo w Polsce, może podjąć tyko działalność informacyjno-reklamową. W ramach oddziału natomiast można prowadzić działalność, jaką dana firma prowadzi w swoim macierzystym kraju. Te różnice dobrze widać także na przykładzie Niemiec, gdzie w ramach przedstawicielstwa dopuszczalna jest również dystrybucja towarów. Z kolei Finlandia w ogóle nie przewiduje działalności zagranicznego przedsiębiorcy w formie przedstawicielstwa – mówi Grzegorz Piechowiak.

Podstawowe informacje na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej w konkretnym państwie członkowskim można znaleźć w tak zwanych pojedynczych punktach kontaktowych. Są to portale administracji elektronicznej, za pośrednictwem których można załatwić formalności administracyjne – m.in. założyć działalność – a także uzyskać potrzebne informacje na temat zakładania i prowadzenia działalności. Dotyczy to m.in. niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej licencji lub zezwoleń, wymogów dotyczących tymczasowego świadczenia usług, uznawania kwalifikacji zawodowych, prawa pracy i prawa socjalnego. W pojedynczych punktach kontaktowych przedsiębiorcy otrzymają także wiedzę jak złożyć wniosek, ile kosztuje jego złożenie i w jakim urzędzie należy to zrobić. Punktami zarządzają koordynatorzy krajowi należący do tzw. sieci EUGO. Informacje o krajowych punktach kontaktowych dostępne są m.in. na portalu Biznes.gov.pl.

30 września 2021 r. Polska będzie gospodarzem wydarzenia Your Europe Digital Roadshow. Na stronie Europa.eu odbędzie się transmisja z sesji dotyczącej praw, obowiązków i możliwości, jakie daje prowadzenie działalności gospodarczej na jednolitym rynku UE. Będzie ona obejmować dyskusje na temat procedur administracyjnych i dostępności praktycznych narzędzi ułatwiających tworzenie i rozwijanie działalności jednocześnie w kilku krajach Unii. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany Jednolity Portal Cyfrowy – Your Europe, który udostępnia informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej w UE.  

Więcej o tym, co trzeba wiedzieć, zakładając firmę lub jej oddział za granicą, w podkaście z cyklu "BiznesPodcast, czyli jak prowadzić firmę online". 

{"register":{"columns":[]}}