W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze z udziałem ministra Paszyka

09.10.2024

Wzmacnianie współpracy gospodarczej między Polską a Czechami, wyzwania i kierunki kształtowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej – o tym m.in. rozmawiali ministrowie z Polski i Czech odpowiedzialni za gospodarkę. Minister Krzysztof Paszyk uczestniczył w IX polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych w Pradze.

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze z udziałem ministra Paszyka

Minister Krzysztof Paszyk, w ramach polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, spotkał się dziś z Lukášem Vlčkem, Ministrem Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej. Rozmawiano o dotychczasowej współpracy gospodarczej i możliwościach dalszego jej rozwoju.

Doceniam naszą dotychczasową współpracę i możliwość rozwoju polskich inwestycji w Czechach. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj mile widziani i że stworzono dobre warunki dla funkcjonowania polskich firm

– podkreślił w trakcie spotkania minister Krzysztof Paszyk i dodał

Zależy mi jako ministrowi odpowiedzialnemu za gospodarkę, aby rozwijać udział polskich firm w zamówieniach publicznych w Czechach. Jakość i poziom działania polskich firm realizujących różne inwestycje, pozwala postawić postulat, że mamy gotowość, aby szerzej w zamówieniach publicznych uczestniczyć.

W trakcie spotkania poruszono również kwestie dotyczące jednolitego rynku UE, a także tworzenia lepszego otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców i dalszej harmonizacji przepisów UE.

Jestem zwolennikiem deregulacji prawa europejskiego. Dziś spotykamy się z przeregulowaniem prawa gospodarczego i zasad funkcjonowania firm. W tej kwestii mamy doświadczenie, ponieważ w Polsce robimy wiele, aby prawo gospodarcze było przyjazne przedsiębiorcom. Możemy połączyć też nasze wysiłki w pracach dotyczących pogłębiania jednolitego rynku UE. Trzeba wrócić do korzeni, jeśli chodzi o swobodę

– mówił Krzysztof Paszyk.

Ok. 4 tys. firm z polskim kapitałem w Czechach

Czechy, po Luksemburgu, są drugim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów. W 2022 r. napływ polskiego kapitału do Czech wyniósł ponad 856 mln EUR, a skumulowana wartość polskich inwestycji bezpośrednich wyniosła ok. 4 mld EUR. Szacuje się, że w Czechach działa ok. 4 tys. spółek prawa handlowego z udziałem kapitału polskiego.

W Polsce natomiast, wartość ulokowanego kapitału czeskiego w 2022 r.  wyniosła ogółem 3,4 mld EUR i stanowiła ok. 2,8% wszystkich czeskich inwestycji bezpośrednich za granicą.  Czeskie inwestycje dotyczą  przede wszystkim handlu, napraw samochodów, przetwórstwa przemysłowego, budownictwa.

Współpraca handlowa

Republika Czeska jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. W 2023 r. kraj ten zajął drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie (udział 6,3%) oraz siódmą w imporcie (udział 3,2%). Według danych GUS obroty handlowe w 2023 r. wyniosły ok. 33 mld EUR.

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego import z Polski stanowił 8,9% czeskiego importu ogółem. A to oznacza, że Polska jest trzecim największym eksporterem na rynek czeski, po Niemczech i Chinach. W strukturze największych odbiorców czeskich produktów Polska również zajmuje trzecią pozycję z udziałem 7,2%, plasując się tuż za Niemcami i Słowacją.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}