Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy
01.07.2022
Widzimy coraz większą przestrzeń wspólnego rozwoju technologii, współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym oraz inwestycji – mówił minister Waldemar Buda na spotkaniu z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Lee Chang-Yang.
Przywiązujemy najwyższą wagę do strategicznego partnerstwa z Republiką Korei. Obecne otoczenie geopolityczne wymaga bliższej współpracy między podobnie myślącymi partnerami
– wskazywał szef MRiT.
Współpraca handlowa i inwestycyjna
Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji i drugim największym partnerem handlowym w regionie.
Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między UE i Republiką Korei w 2011 r., wysokość polsko-koreańskiej wymiany handlowej stale rośnie. W 2021 r. było to 8,6 mld USD (wzrost o 23% r/r), w tym polski eksport zwiększył się o prawie 25% r/r i wyniósł 919,5 mln USD, a import wzrósł o 23% i wyniósł niemal 7,7 mld USD.
W 2019 r. i 2020 r. Korea była największym azjatyckim inwestorem w Polsce – głównie projekty typu greenfield w zakresie nowoczesnych technologii.
Z dużą satysfakcją przyjmujemy informacje o kolejnych projektach koreańskich firm
w naszym kraju. Ostatnie ogłoszone decyzje inwestycyjne wyglądają imponująco, ale liczymy na kolejne projekty
– podkreślił Waldemar Buda.
Pozostałe tematy
Podczas spotkania rozmawiano też o kandydaturze Republiki Korei do organizacji EXPO 2030 w mieście Busan, pracach grupy roboczej ds. współpracy przemysłowej oraz o zacieśnianiu współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym.