Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe – wymiar gospodarczy
02.07.2024
– Ważne jest podejmowanie działań, które zwiększą konkurencyjność i odporność Europy. UE potrzebuje więcej innowacji, inwestycji, równych warunków działania i dobrych ram regulacyjnych – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas spotkania z wicekanclerzem, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem.
Dziś w Warszawie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W ramach odbywającego się w MRiT polsko-niemieckiego podstolika właściwego w kwestiach gospodarczych, minister Krzysztof Paszyk rozmawiał z Robertem Habeckiem, wicekanclerzem oraz ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec. Następnie uczestniczył w sesji plenarnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której przewodniczył premier Donald Tusk i kanclerz Olaf Scholz. Tego samego dnia wiceminister Ignacy Niemczycki wziął udział w II Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym.
Podstolik gospodarczy
Rozmowy ministra Paszyka i wicekanclerza Habecka dotyczyły przede wszystkim przygotowań polskiej prezydencji w Radzie UE w zakresie konkurencyjności, rozwoju przemysłu i polityki handlowej, a także współpracy polsko-niemieckiej w zakresie zielonej transformacji.
Strategiczna współpraca między Niemcami a Polską w zakresie transformacji gospodarczej, cyfrowej i klimatycznej Europy ma ogromny potencjał i pozostaje kluczowa dla reindustrializacji Unii. Połączenie niemieckiego doświadczenia technologicznego z polskim potencjałem produkcyjnym i innowacyjną myślą technologiczną umożliwi stworzenie silnego sektora OZE, przyczyniającego się do realizacji europejskich celów klimatycznych i gospodarczych
– zaznaczył minister Paszyk.
Forum Gospodarcze
Celem forum jest nawiązanie i pogłębienie współpracy pomiędzy przedstawicielami niemieckich i polskich firm oraz omówienie potencjalnych możliwości wspólnych projektów biznesowych.
Chcemy by współpraca dwustronna rosła nie tylko w wymiarze ilościowym – sprzedanych towarów i usług, poziomu inwestycji i kontaktów międzyludzkich – ale także jakościowym, w najbardziej zaawansowanych sektorach gospodarki. Razem musimy wypracować nowy model partnerstwa, który uwzględnia trzy dekady wspólnych przemian gospodarczych
– powiedział wiceminister Niemczycki podczas otwarcia Forum.
Polsko-niemiecka współpraca handlowa
Niemcy pozostają naszym głównym partnerem handlowym z 28% udziałem w eksporcie w 2023 r. oraz 20% w imporcie.
W 2023 r. Polska znalazła się na 5. pozycji wśród głównych rynków eksportowych Niemiec (z udziałem 5,7%). Na liście głównych dostawców towarów do Niemiec, Polska w 2023 r. plasowała się na miejscu 4., z udziałem 5,9%.
Według danych NBP, Niemcy są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce (po Niderlandach). NBP szacuje, że skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych ulokowanych w Polsce przez firmy z Niemiec wyniosła 42,6 mld euro na koniec 2022 r., co odpowiadało 16,9% łącznej wartości kapitału zagranicznego w Polsce (251,6 mld euro).