Polsko-szwajcarskie rozmowy gospodarcze
10.04.2024
Ożywienie i umocnienie polsko-szwajcarskiej współpracy gospodarczej i naukowej – to główne tematy poruszane podczas rozmowy wiceministra Ignacego Niemczyckiego z sekretarz stanu w szwajcarskim Federalnym Departamencie Gospodarki, Edukacji i Badań Martiną Hirayamą.
Martina Hirayama stoi także na czele szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji (SERI).
Szwajcaria może pochwalić się jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie. Tym bardziej cieszę się, że nasze bilateralne stosunki nie ograniczają się tylko do handlu, ale obejmują także współpracę naukową, dzięki której polskie firmy będą mogły korzystać ze szwajcarskich doświadczeń, by stać się bardziej innowacyjne i konkurencyjne
– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.
Oprócz zagadnień związanych z polsko-szwajcarską wymianą handlową i inwestycjami, w trakcie spotkania rozmawiano też m.in. o Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (SPPW). W jego ramach zainaugurowano dziś Program Badań Naukowych i Innowacji.
Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza
W 2023 r. zanotowano dynamiczne wzrosty obrotów towarowych ze Szwajcarią na poziomie 8,6% w eksporcie i 6,3% w imporcie. W zeszłym roku wartość polskiego eksportu do tego kraju przekroczyła 4 mld euro, a importu – 2,4 mld euro. Polska sprzedaje w Szwajcarii głównie wyroby elektromaszynowe (13,5%), maszyny i urządzenia elektryczne (12%) oraz meble (blisko 9%). W naszym imporcie ze Szwajcarii dominujące znaczenie mają produkty farmaceutyczne.
Od roku 2000 do końca lutego 2024 liczba aktywnych szwajcarskich inwestycji w Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Polską Strefę Inwestycji wyniosła 51, a wartość inwestycji – 3,992 mld zł. Dzięki temu w naszym kraju powstało 5 658 nowych miejsc pracy. Pod względem liczby inwestycji, przedsiębiorcy ze Szwajcarii zajęli 12 miejsce (udział 1,2%), a pod względem tworzonych nowych miejsc pracy 8 miejsce (udział 4,0%).