W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze

12.12.2024

Wiceminister Michał Jaros wziął udział w polsko-tajwańskich konsultacjach gospodarczych, które odbyły się 12 grudnia br. w Tajpej. Wizyta na Tajwanie była również okazją do spotkań z przedstawicielami lokalnego biznesu i prezentacji możliwości inwestycyjnych w Polsce.

Polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze

Po stronie tajwańskiej konsultacjom współprzewodniczył wiceminister C.C. Chen. W trakcie rozmów omawiano m.in. kwestie zacieśnienia współpracy w obszarze mikroeletroniki i nowych technologii oraz dostępu do rynku.

Obecne konsultacje to znakomita okazja wyznaczenia nowych celów dla naszych stosunków gospodarczych. Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję współpracy przy tworzeniu w Polsce klastrów przemysłowych dla małych i średnich przedsiębiorstw z Tajwanu. Zachęcam stronę tajwańską do kontynuowania w tej sprawie roboczego dialogu z PAIH i innymi instytucjami otoczenia biznesu w Polsce

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros.

Choć współpraca technologiczna i inwestycyjna z Tajwanem jest dla nas priorytetem, nie chciałbym abyśmy całkowicie tracili z oczu kwestię dostępu do rynku tajwańskiego dla polskich produktów, zwłaszcza artykułów rolno-spożywczych

– dodał wiceminister Jaros podczas konsultacji.

W trakcie pobytu na Tajwanie wiceminister Michał Jaros spotkał się również z szefami tajwańskich firm, w tym z prezesem Chi Mei Food – przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na budowę fabryki sektora spożywczego w Polsce.

Wizyta w Tajpej zaowocowała również podpisaniem porozumienia o współpracy, którego o stronami były Polskie Centrum Akredytacji oraz Taiwan Accreditation Foundation.

Polsko-tajwańska wymiana handlowa

W 2023 r. obroty handlowe między Polską a Tajwanem wyniosły około 2,7 miliarda euro. Nasz import z Tajwanu obejmuje przede wszystkimi układy scalone, sprzęt elektroniczny, wyroby metalurgiczne i elektrotechniczne. Eksport z Polski, to z kolei wyroby przemysłu maszynowego, elektronicznego, produkty spożywcze, farmaceutyczne oraz surowce.

Jednocześnie Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, z dużym potencjałem rozwojowym – obecnie w naszym kraju działa ponad 30 firm z kapitałem tajwańskim. Według danych NBP z 2022 r. wartość tajwańskich inwestycji w Polsce wynosi ok. 70 mln euro.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}