W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poradnik dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE już dostępny

08.01.2025

Zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem, który został przygotowany z myślą o przedsiębiorcach zobligowanych do spełnienia wymogu minimalnych gwarancji określonych w art. 18 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Taksonomia UE).

Poradnik dla przedsiębiorstw

Poradnik:

Poradnik składa się z pięciu części:

  1. Wymagania stawiane przedsiębiorstwom w związku z zapewnieniem minimalnych gwarancji na gruncie Taksonomii UE – zostały wyjaśnione aspekty związane z przestrzeganiem Wytycznych OECD oraz Wytycznych ONZ, jak również wdrażaniem poszczególnych etapów procesów należytej staranności.
  2. Case study. Minimalne gwarancje w działalności przedsiębiorstwa na przykładzie spółki WNĘTRZE MARZEŃ.PL – w tej części opisano proces wdrażania należytej staranności oraz towarzyszące mu wyzwania na przykładzie fikcyjnej spółki.
  3. Przykłady pytań diagnostycznych z zakresu monitorowania skuteczności procesów należytej staranności w zakresie praw człowieka – ta część jest poświęcona najważniejszym aspektom dotyczącym monitorowania skuteczności działań na rzecz odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, w tym poszanowania praw człowieka.
  4. Baza informacyjno-edukacyjna – umieszczono tutaj bazy informacyjne z linkami do materiałów edukacyjnych oraz narzędzi organizacyjnych, które mogą być zastosowane przez przedsiębiorstwa w procesie identyfikacji ryzyka naruszeń i nieprawidłowości, ryzyk w zakresie praw człowieka oraz innych obszarów związanych z odpowiedzialnym prowadzeniem działalności biznesowej, w szczególności w odniesieniu do łańcucha dostaw.
  5. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Należy podkreślić, że dokument nie stanowi wykładni prawa, ale zawiera przykłady i wskazówki adekwatne do polskiego kontekstu prowadzenia działalności biznesowej.

Publikacja powstała w ramach prac Zespołu Roboczego ds. minimalnych gwarancji, działającego od lutego 2024 r. w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii i we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.


Zachęcamy do pobrania wersji cyfrowej Poradnika, który jest dostępny w zakładce Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

{"register":{"columns":[]}}