Porozmawiajmy o innowacjach
15.01.2025
Nowoczesna i innowacyjna gospodarka, nowoczesna i innowacyjna Warszawa – to temat spotkania akredytowanych przy Radzie Unii Europejskiej dziennikarzy z przedstawicielami MRiT, miasta, innowacyjnych polskich firm oraz wiodących startupów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.
Wizyta brukselskich dziennikarzy w Warszawie związana jest z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a kwestie związane z bezpieczeństwem gospodarczym, konkurencyjnością i innowacyjnością europejskich firm, to jeden z filarów naszego przewodnictwa w UE. W imieniu polskiego rządu gości z Brukseli, w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przywitał wiceminister rozwoju i technologii Michał Baranowski.
Polska jest dziś najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w UE. Polscy przedsiębiorcy przyczyniają się do dalszego dynamicznego wzrostu gospodarki i konkurencyjności Unii Europejskiej, broniąc jej bezpieczeństwa ekonomicznego, tworząc innowacje na miarę XXI wieku oraz udowadniając światu, że prawdziwie europejski model dynamicznego, a jednocześnie zrównoważonego rozwoju jest wciąż żywy i atrakcyjny. Europa pilnie potrzebuje dziś nowej wizji europejskiej solidarności i współpracy, silnego i odpowiedzialnego partnerstwa oraz konstruktywnego dialogu na rzecz rozwoju produktywności i bezpieczeństwa gospodarczego
– powiedział wiceminister Michał Baranowski.
Stworzyć odpowiedni klimat
W ramach spotkania w MSN, odbyła się także dyskusja panelowa poświęcona polskiemu ekosystemowi innowacji oraz prezentująca działania instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zwiększających atrakcyjności naszego kraju jako miejsca inwestycji i rozwoju innowacyjności. Rozmawiano m.in. o wsparciu innowacyjnych firm, w szczególności startupów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m. st. Warszawy (prezentujący inicjatywy miasta w tym zakresie m.in. Centrum Przedsiębiorczości Smolna, Przeglądy Technologiczne), Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej oraz PFR Ventures, Innovations Hub Foundation i Orlen VC.
Jednorożce znad Wisły
Europejscy dziennikarze zapoznali się również z działalnością kilku wywodzących się lub posiadających polski rodowód startupów. Swoje osiągnięcia zaprezentowali: wykorzystująca oprogramowanie AI do replikacji głosów w ponad 30 językach firma ElevenLabs, lider w dziedzinie monitoringu Ziemi za pomocą satelitów ICEYE Polska, twórcy opierającego się na sztucznej inteligencji systemu monitoringu jakości wód Water Sense, opracowująca w oparciu o AI nowe generacje terapii dla osób chorych na nowotwory firma Deepflare, twórcy platformy do analizy gleby i zarządzania gospodarstwem w czasie rzeczywistym (firma Nirby), specjalizujący się w innowacyjnych rozwiązaniach do wykrywania i analizy uszkodzeń kodu genetycznego startup IntoDNA czy Bee Healty Honey – twórcy innowacyjnego emitera ultradźwięków, który zwalcza niebezpiecznego pasożyta u pszczół, bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Polskie innowacje w praktyce
W ramach spotkania zaprezentowano także profil działalności sześciu polskich innowacyjnych firm – zarówno tych z olbrzymi doświadczeniem (jak działającą nie tylko w branży kosmetycznej firmą Dr Irena Eris), jak i tych znacznie młodszych, np. Nevomo – przedsiębiorstwem pracującym nad technologią MagRail, która ma pozwolić na znaczące zwiększenie prędkości transportu kolejowego w oparciu o umiarkowane inwestycje w istniejącą infrastrukturę.
Pozostałe prezentowane firmy to Grupa Farada (polski producent i operator bezzałogowych statków powietrznych dla logistyki), BrainScan SA ( tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie diagnostyki obrazowej mózgu przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji), Willbert by Euroloop (innowacyjne rozwiązania w zakresie stacji do ładowania pojazdów elektrycznych) oraz Blik - innowacyjny polski system płatności mobilnych.