Posiedzenie Rady Ministerialnej ESA
23.11.2022
Wiceminister Kamila Król uczestniczyła w Radzie Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (CM22) w Paryżu. Podczas obrad Rady członkowie ESA zadeklarowali wysokość swojego finansowego udziału w budżecie ESA na lata 2023-2025. Kraje wskazały na jakie programy, w których chcą uczestniczyć, przeznaczą te środki finansowe.
Polska na lata 2023- 2025 zadeklarowała kwotę 51 mln EUR, w wybranych programach z obszarów Earth Observation, Space Transportation, Human and Robotic Exploration, Nawigacja, Commercialisation, Industrial Policy and Procurement, Telecommunications and Integrated Applications, a także w programach Space Safety, GSTP oraz Prodex .
W stosunku do poprzedniej Rady Ministerialnej, która miała miejsce w Sewilli w 2019 r. stanowi to wzrost o 30,7%.
Oznacza to, że w 2023 r. wraz ze składką na programy, w których udział jest obowiązkowy (26,7 mln EUR) Polska wniesie do budżetu ESA kwotę 43,7 mln EUR (ok. 210 mln PLN). Środki polskiej składki do ESA przeznaczane są w zasadniczej części, na realizację projektów polskich podmiotów sektora kosmicznego.
ESA odgrywa ogromną rolę we współtworzeniu nowej wizji Europy w kosmosie. Dla Polski działalność kosmiczna jest niezwykle istotnym narzędziem wspierania innowacji, rozwoju gospodarki i podwyższania instytucji państwowych. Sektor kosmiczny stymuluje rozwój nowych technologii, a innowacje implementowane w sektorze kosmicznym są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia i gospodarki
- mówiła wiceminister Kamila Król podczas Rady w Paryżu.
Przypomniała, że niedawno świętowaliśmy 10-lecie przystąpienia Polski do ESA.
Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 roku przyniosło Polsce wiele korzyści związanych z budową krajowego sektora kosmicznego. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy zrobiliśmy dwa ważne kroki związane z zacieśnieniem współpracy Polski z Europejską Agencją Kosmiczną pozwalające na rozwój sektora kosmicznego w Polsce, a jednocześnie związanych z implementacją Polskiej Strategii Kosmicznej. Mam tu na myśli przystąpienie Polski do programu Incubed z obszaru Obserwacji Ziemi oraz zawarcie umowy z ESA na utworzenie w Polsce Centrum Inkubacji Biznesowej
- wskzała.
Trochę historii
12 listopada obchodziliśmy 10-lecie wejścia Polski do w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dzięki uczestnictwu w ESA, staliśmy się ważnym i rozpoznawalnym partnerem w europejskich programach kosmicznych.
Po 10 latach od wejścia do ESA, polski sektor kosmiczny liczy ok. 400 podmiotów (firm i instytutów). 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym ponad 150 bierze bezpośredni udział w projektach.
W ostatnich latach z udziałem polskich inżynierów i naukowców zostały zrealizowane europejskie misje m.in. CASSINI-HUYGENS, ROSSETTA, BEPICOLOMBO, czy SOLAR ORBITER. Kolejne zaplanowane to min.: PROBA-3, PROSPECT, TGO, Exo Mars, Comet Interceptor i Athena.