Posiedzenie Zespołu ds. Strategii „Europa 2020” – podsumowanie działań i plany na przyszłość
29.10.2019
W siedzibie MPiT już po raz kolejny zebrał się Międzyresortowy Zespół ds. Strategii „Europa 2020”. Stanowi on forum współpracy administracji rządowej z partnerami społeczno-gospodarczymi. Jego celem jest realizacja unijnej strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu. Obradom przewodniczył wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
Nadchodzący 2020 rok, z punktu widzenia naszego Zespołu, będzie pod pewnymi względami wyjątkowy. Kończymy dekadę, kończymy strategię „Europa 2020”. Jest to dobry czas na podsumowania, wyciąganie wniosków, dyskusję nad tym co dalej – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, inaugurując posiedzenie międzyresortowego Zespołu ds. Strategii Europa 2020.
Tematami posiedzenia były tym razem:
-
- informacja z wykonania Krajowego Programu Reform na rzecz realizacji Strategii „Europa 2020” w Polsce (w okresie kwiecień – wrzesień 2019 roku);
- plan prac Zespołu na II półrocze br. i I półrocze 2020 r.;
- dyskusja nt. funkcjonowania Zespołu i wniosków na przyszłość.
Posiedzenia Zespołu stanowią ważne forum - zgodnej z duchem Semestru Europejskiego - współpracy administracji rządowej z przedstawicielami partnerów społecznych i społeczno-gospodarczych. Dzięki wzajemnej wymianie poglądów administracja rządowa uzyskuje lepsze rozeznanie istotnych problemów społeczno-gospodarczych oraz tego, jak je widzą różne zainteresowane środowiska. Spotkania te służą też wypracowaniu wskazówek i postulatów, które powinny następnie znaleźć swoje odzwierciedlenie m.in. w Krajowym Programie Reform – podkreślił wiceszef MPiT .
Czym jest Strategii „Europa 2020”?
„Europa 2020” to strategia wzrostu społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej do roku 2020. Za proces koordynacji strategii w Polsce odpowiada Minister Przedsiębiorczości i Technologii. W tym zakresie wspiera go Międzyresortowy Zespół do spraw Strategii „Europa 2020”.
Priorytety Strategii "Europa 2020"
Strategia podkreśla potrzebę wspólnego działania państw UE na rzecz wychodzenia z kryzysu, wprowadzania reform związanych z globalizacją, starzeniem się społeczeństw i rosnącą potrzebą racjonalnego wykorzystania zasobów.
W celu realizacji tych założeń, zaproponowano następujące priorytety:
- inteligentny wzrost (ang. smart growth), czyli rozwój oparty na wiedzy i innowacjach,
- zrównoważony wzrost (ang. sustainable growth), czyli transformacja w kierunku gospodarki konkurencyjnej, niskoemisyjnej i efektywnie korzystającej z zasobów,
- wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth), czyli wspieranie gospodarki z wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.