Powstanie około 600 nowych mieszkań na Podkarpaciu
12.03.2021
Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz przedstawiciele Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki ogłosili wolę utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Dzięki powołanej spółce będzie możliwa budowa kilkuset nowych mieszkań na obszarze tych gmin. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Polska potrzebuje mieszkań dostępnych dla wszystkich, także dla tych mniej zamożnych osób. Odpowiedzią na tę potrzebę są społeczne inicjatywy mieszkaniowe opierające się na współpracy między samorządami a administracją rządową. Przygotowaliśmy inicjatywę, w ramach której oferujemy wymierną pomoc finansową
– powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
W ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej budowane będą mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu, które będą mogły stać się własnością wynajmującego. Mieszkania będą przeznaczone dla osób, które mają środki na opłacanie czynszu, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny
– podkreśliła wiceminister Anna Kornecka.
Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) wspólnie z władzami Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki zamierzają utworzyć społeczną inicjatywę mieszkaniową pod roboczą nazwą SIM Południe. Zadaniem spółki będzie budowa mieszkań na wynajem dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu. Na gruntach o łącznej powierzchni ok. 6,9 ha według szacunków może zostać wybudowanych ok. 600 mieszkań.
Każdy z samorządów zamierzających tworzyć SIM – za pośrednictwem prezesa KZN – wystąpi do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł. Spółka SIM Południe będzie dysponować kapitałem w wysokości 15 mln zł. Po przygotowaniu przez SIM konkretnych inwestycji mieszkaniowych tworzące tę spółkę gminy będą mogły otrzymać z RFRM kolejne bezzwrotne dofinansowanie - do 10% kosztów inwestycji, która realizowana będzie na ich obszarze.
Zaproponowane na początku roku przez rząd w pakiecie mieszkaniowym rozwiązania skoncentrowały się na części programu mieszkaniowego, która w największym stopniu oparta jest o współpracę z samorządami. Rząd zaproponował m.in. zwiększenie wysokości grantu dla gmin na udział w budowie mieszkań innego inwestora, np. SIM. Gminy będą także mogły pozyskać dodatkowe środki z nowo utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na założenie nowego SIM-u lub wsparcie inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez istniejący już TBS. Rozszerzono także zakres działalności KZN o możliwość tworzenia nowych SIM oraz przystępowanie do istniejących już TBS-ów.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem
Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).