Pozwolenia na obrót towarami wykorzystywanymi jako narzędzia tortur
Pozwolenie na obrót towarami wykorzystywanymi jako narzędzia tortur można uzyskać po spełnieniu wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/125 z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Dz.Urz.UE L Nr 30, poz. 1) dalej zwane „Rozporządzenie 2019/125”.
W Rozporządzeniu 2019/125 ustanawia się przepisy unijne dotyczące handlu z państwami trzecimi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci lub do zadawania tortur, lub do innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania oraz przepisy dotyczące świadczenia usług pośrednictwa, pomocy technicznej, szkoleń i reklamy w związku z takimi towarami.
Kryteria i procedury udzielania pozwoleń oraz rodzaje pozwoleń określa Rozporządzenie 2019/125. Wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia indywidualnego lub pozwolenia globalnego. W Rozporządzeniu 2019/125 ustanawia się także generalne unijne pozwolenie na wywóz niektórych towarów, zgodnie z Załącznikiem V.
Pozwolenia na wywóz, przywóz, tranzyt, dotyczące usług pośrednictwa i pomocy technicznej są wydawane na formularzach zgodnych ze wzorami zamieszczonymi z załącznikach do Rozporządzenia2019/125 (Załączniki VII-IX).
Wywóz, przywóz i tranzyt towarów wymienionych w Załączniku II do Rozporządzenia 2019/125 oraz świadczenie usług pośrednictwa w związku z tymi towarami, niezależnie od ich pochodzenia, jest niedozwolony. W drodze odstępstwa, właściwy organ może udzielić pozwolenia na wywóz, przywóz lub tranzyt towarów określonych w załączniku II oraz dostarczanie związanej z nimi pomocy technicznej, jeśli zostanie wykazane, że w państwie przeznaczenia będą one użyte wyłącznie w celu publicznego wystawienia w muzeum ze względu na ich znaczenie historyczne.
Na obrót towarami wymienionymi w Załączniku III wymagane jest uzyskanie pozwolenia, niezależnie od pochodzenia takich towarów. Pozwolenie nie jest jednak wymagane w przypadku towarów, które są jedynie przewożone przez obszar celny Unii, tj. takich, którym nie nadano innego przeznaczenia celnego niż procedura tranzytu zewnętrznego w rozumieniu art. 226 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013, łącznie ze składowaniem towarów nieunijnych w wolnym obszarze celnym.
Załącznik III nie obejmuje:
- broni palnej podlegającej kontroli na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012;
- produktów podwójnego zastosowania podlegających kontroli na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/821; oraz
- towarów podlegających kontroli zgodnie ze wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB.
Kto może wystąpić z wnioskiem?
Z wnioskiem o wydanie pozwolenia może wystąpić osoba mieszkająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub podmiot posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Wnioskodawca składa wniosek (wzór dostępny w materiałach poniżej) wraz z następującymi załącznikami:
- umowę dotyczącą obrotu;
- oświadczenie końcowego użytkownika w przypadku wywozu lub przywozu, zawierające informacje o końcowym zastosowaniu towarów.
Uwaga!
Do dokumentu sporządzonego w języku obcym należy dołączyć tłumaczenie tego dokumentu na język polski.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego
Wydział Kontroli Obrotu Uzbrojeniem
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
Ile będziesz czekać na wydanie pozwolenia?
Pozwolenia są wydawane bez zbędnej zwłoki, z zastrzeżeniem, że wniosek jest wypełniony poprawnie, a wszystkie wymagane załączniki zostały przekazane w komplecie.
Opłaty
Brak opłat za wydanie pozwolenia.
Pozwolenia generalne
Generalne unijne pozwolenie na wywóz EU GEA 2019/125 obejmuje towary wymienione w którejkolwiek pozycji w załączniku IV do Rozporządzenia 2019/125 . Warunki i wymogi dotyczące korzystania z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz określa ww. rozporządzenie. Eksporterzy, którzy korzystają z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz EU GEA2019/125, powiadamiają organ kontroli obrotu o pierwszym przypadku skorzystania z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz nie później niż 30 dni po dokonaniu pierwszego wywozu. Eksporterzy zgłaszają również w zgłoszeniu celnym, że korzystają z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz EU GEA 2019/125, zaznaczając w polu 44 odpowiedni kod znaleziony w bazie danych TARIC.
Dane kontaktowe:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego
e-mail: sekretariatDOT@mrit.gov.pl
Dodatkowe informacje i dokumenty dotyczące handlu towarami używanymi do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.
Polska jako członek Rady Europy zobowiązana jest do respektowania i wykonywania postanowień Komitetu Ministrów Rady Europy. W zakresie przedmiotowej tematyki obowiązują następujące dokumenty:
Materiały
Zalecenie CM/rec(2021)2 z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie środków jakie należy podjąć przeciwko handlowi towarami używanymi do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karaniaZalecenie_CM_Rec(2021)2E_PL_(003).docx 0.11MB Raport wyjaśniający Komitetu Ministrów do tego Zalecenia
Raport_wyjaśniający_do_Zalecenia_CM(2021)2E_PL_(003).docx 0.16MB Wzór wniosku o wydanie zezwolenia
wniosek_towary.docx 0.06MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/125 z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Dz.Urz.UE L Nr 30, poz. 1). Dz.Urz. UE L200 z 30.7.2005, z późn. zm.
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.10.2024 16:07 Jarosław Skarżyński
- Pierwsza publikacja:
- 14.01.2019 11:47 Monika Waćkowska-Kabaczyńska