Premier Gowin na finale eliminacji WorldSkills Poland w Grupie Azoty w Tarnowie
28.05.2021
Wyłonienie najlepszego technika laboratorium chemicznego to cel finału Eliminacji Krajowych WorldSkills, które odbyły się w piątek w tarnowskich zakładach Grupy Azoty S.A. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, którego resort objął honorowych patronat nad konkursem. Zwycięzca piątkowych zmagań będzie reprezentować Polskę na zawodach WorldSkills w Szanghaju w 2022 r.
WorldSkills to największy na świecie konkurs umiejętności zawodowych dla młodych przedstawicieli branż. Ma znaczący wpływ na sektor przemysłu i usług, działania rządów w obszarze szkolnictwa zawodowego oraz liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Eliminacje WorldSkills Poland 2021 to kolejny krok w promocji nowoczesnego kształcenia branżowego i ogromna szansa dla uczniów i studentów w rozwoju praktycznych umiejętności, tak potrzebnych w życiu zawodowym
– mówił podczas finału wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Wicepremier podkreślał, że dla wielu uczestników zmagań była to pierwsza w życiu okazja, aby sprawdzić swoje kompetencje w warunkach zbliżonych do przyszłego miejsca pracy.
Całą inicjatywę oceniam bardzo wysoko, bo spełnia istotną rolę w synergii między przedsiębiorcami a światem nauki i szeroko rozumianą edukacją
– podkreślał minister J. Gowin.
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland dr Paweł Poszytek mówi:
Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w Tarnowie to pierwszy etap budowania kadry, która będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę i walczyć o medale na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj 2022.
Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc zaznaczył, że w Grupie Azoty od lat realizowana jest długofalowa strategia, której celem jest wsparcie szkolnictwa branżowego poprzez staże, klasy patronackie czy programy ambasadorskie.
Dzisiejsze eliminacje WorldSkills Poland w konkurencji technik laboratorium chemicznego w Tarnowie to kolejny szczebel zaangażowania naszej spółki w proces tworzenia kadr przyszłości oraz promocji polskiej myśli szkoleniowej na arenie międzynarodowej
– mówi prezes T. Hinc.
Eliminacje WorldSkills w Grupie Azoty w Tarnowie – przebieg konkursu
W tarnowskich zakładach Grupy Azoty S.A. odbyły się po raz pierwszy Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w kategorii technik laboratorium chemicznego. Głównym organizatorem imprezy był WorldSkills Poland we współpracy z Grupą Azoty S.A. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął także Minister Edukacji i Nauki.
Do finału eliminacji zakwalifikowało się 6 zawodników z całej Polski. Czekały na nich cztery moduły praktycznych zadań w laboratorium, rozmowa kwalifikacyjna oraz rozmowa w języku angielskim.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał 6-osobowy skład sędziowski, któremu przewodniczyła przedstawicielka Departamentu Korporacyjnego Strategii i Innowacji w Grupie Azoty S.A. Jadwiga Konarska.
Podczas konkursu odbyła się także debata „Kadry przyszłości”, w której uczestniczyli przedstawiciele biznesu i nauki:
- Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland dr Paweł Poszytek,
- Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski,
- Koordynator konkursów chemicznych dla szkół podstawowych i średnich dr inż. Anna Kuźniar z Politechniki Rzeszowskiej,
- Dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk.
Konkurs zakończyła ceremonia wręczenia medali i symbolicznego biletu do Szanghaju. Już 2 czerwca br. odbędą się w Lublinie eliminacje w 5 konkurencjach tzw. zawodów przyszłości, a w listopadzie odbędą się pierwsze w historii zawody SkillsPoland w aż 12 kategoriach.
WorldSkills – „Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych”
WorldSkills zwane są potocznie „igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych”. To międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych i jest organizowane przez światową organizację WorldSkills.
Konkurs WorldSkills obywa się naprzemiennie co dwa lata z EuroSkills, który jest jego europejskim odpowiednikiem. Udział w wydarzeniach biorą najlepsi młodzi przedstawiciele każdej z branży. Konkursy EuroSkills i WorldSkills odbywają się w sześciu obszarach zawodowych. Ich uczestnicy przez kilka dni rywalizują w ponad 60 konkurencjach. Podczas wydarzenia mają miejsce także rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje oraz seminaria branżowe.