W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Gowin na Impact'21: w MRPiT przygotowujemy kluczowe programy dla polskiej gospodarki

12.05.2021

Nowa Polityka Przemysłowa, wzmacnianie polskiego eksportu oraz ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców to kluczowe programy działań, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin i minister MRPiT otwierając dwudniowe obrady wiosennego Impact'21. Wicepremier zapowiedział, że resort już wkrótce zaprezentuje Strategię Produktywności 2030, która ma zapewnić Polsce trwały wzrost gospodarczy.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas otwarcia wiosennej edycji Impact"21, z tyłu za jego placami logo Impact'21 na czerwonym tle

Strategia Produktywności 2030 to najważniejszy dokument, który rząd przyjmie w tej kadencji i który będzie wyznaczał kierunki działań państwa w gospodarce na następne długie lata

– powiedział wicepremier i minister Rozwoju, Pracy i Technologii. Częścią Strategii będzie Polityka Przemysłowa Polski.

W Polityce Przemysłowej Polski, wraz z przedsiębiorcami wyodrębniliśmy te branże polskiego przemysłu, które mają największy poziom wzrostu i konkurencyjności. Dla każdej z tych branż przygotowaliśmy +szyte na miarę+ instrumenty wsparcia ze strony państwa

– poinformował Jarosław Gowin.

Kreśląc perspektywy dla polskiej gospodarki po koronakryzysie wicepremier podkreślił, że doświadczenie pandemii potwierdziło kilka zasad działania w sytuacjach krytycznych. Są nimi zdecydowanie, zdrowy rozsądek oraz dialog.

Zdecydowane działanie – szybkie wprowadzenie lockdownu – pozwoliło Polsce uniknąć najgorszego uderzenia pierwszej fali pandemii. Zdrowy rozsądek sprawił, że do obostrzeń podchodziliśmy pragmatycznie. Walczyliśmy przede wszystkim o zdrowie i życie Polaków, a jednocześnie staraliśmy się minimalizować straty gospodarcze, przeplataliśmy okresy lockodownu dobrze przemyślanymi interwałami, kiedy nasza gospodarka mogła swobodnie funkcjonować

– mówił wicepremier.

Nie podejmujemy decyzji, nie wprowadzamy zmian i nie wdrażamy reform bez rozmów i konsultacji z przedsiębiorcami i ekspertami, z pracodawcami i pracownikami. Tak też działaliśmy w pandemii – w nieustannym kontakcie z poszczególnymi branżami i sektorami. I to przyniosło efekt

– podkreślił.

Szef MRPiT zaznaczył, że strategia walki ze skutkami gospodarczymi pandemii przyniosła rezultaty, a polska gospodarka okazała się być bardziej odporna niż gospodarki innych państw europejskich.

Obecnie Polska notuje najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. Tak naprawdę to obecnie brakuje nam rąk do pracy. Eksport i przemysł radzą sobie doskonale. Prognozowany wzrost PKB na ten rok wynosi 4 procent, ale nie brakuje także prognoz bardziej optymistycznych

– zaznaczył szef MRPiT. Podkreślił, że na dobrą kondycję polskiej gospodarki po roku pandemii złożyły się także jej stabilny wzrost gospodarczy od 30 lat, dywersyfikacja oraz zdrowy sektor finansów. Wicepremier podkreślił:

To w ogromnym stopniu zasługa polskich przedsiębiorców i pracowników – kreatywnych, zaangażowanych, pracowitych, błyskawicznie reagujących na tę nadzwyczajną sytuację.

Jarosław Gowin zaznaczył także, że obecna sytuacja gospodarcza to także zasługa dobrze przemyślanej pomocy ze strony państwa.

Pomoc będzie przedłużana tak długo, jak długo sytuacja covidowa będzie zmuszała rząd do wprowadzania obostrzeń

– powiedział wicepremier.

Wicepremier zapowiedział strategiczne projekty gospodarcze opracowywane w MRPiT, w tym „przemyślane i zintegrowane” wsparcie polskiego eksportu oraz ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców.

Strategia Produktywności

Strategia Produktywności ma stawiać na niskoemisyjną i cyfrową gospodarkę. Ma zawierać kilka obszarów kluczowych dla transformacji w kierunku gospodarki przyszłości opartej na wzroście produktywności, innowacyjności i dostosowaniu się do globalnych trendów, takich jak:

  • Zasoby Naturalne,
  • Kapitał Ludzki,
  • Inwestycje,
  • Wiedza i dane,
  • Organizacja i instytucje – nowoczesne modele zarządzania w sektorze publicznym i prywatnym,
  • Umiędzynarodowienie – działania wspierające ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw.

Jednym z aktów wykonawczych do Strategii Produktywności będzie Polityka Przemysłowa Polski.

Polityka Przemysłowa Polski

Opracowana już w MRPiT przy współpracy ekspertów i przedstawicieli różnych sektorów gospodarki Polityka Przemysłowa Polski jest konkretnym programem skierowanym do branż przemysłowych oraz odpowiedzią na post-covidowe potrzeby polskiego przemysłu.

Wprowadza nowe instrumenty wsparcia dla branż uznanych za kluczowe dla rozwoju Polski. Odpowiada na konkretne problemy wskazane przez przedstawicieli przemysłu w Białej Księdze Rozwoju Przemysłu. Obejmuje uruchomienie niezbędnych zmian legislacyjnych – przede wszystkim o charakterze deregulacyjnym, tak aby uprościć procedury i uporać się z m.in. ze sprzecznymi ze sobą przepisami.

Polityka Przemysłowa Polski opiera się ma pięciu kluczowych osiach rozwojowych:

  • cyfryzacja,
  • bezpieczeństwo,
  • lokalizacja produkcji przemysłowej,
  • Zielony Ład,
  • Nowoczesne społeczeństwo.

Impact'21

Tegoroczna wiosenna edycja IMPACT’21 jest  przewodnikiem po realiach postpandemicznych obejmującym cykl spotkań, dyskusji, roundtables z udziałem decydentów, mających realny wpływ na gospodarkę. W ciągu dwóch dni spotkań, z udziałem ponad 300 gości – najważniejszych przedstawicieli rządu, administracji publicznej, prywatnych przedsiębiorców oraz międzynarodowego biznesu, podejmowane są  ścieżki tematyczne w 15 obszarach takich jak:

  • transformacja energetyczna,
  • zielona ekonomia,
  • Krajowy Plan Odbudowy,
  • rozwój lokalnego e-commerce i trendy w e-handlu,
  • perspektywy sektora bankowego i przyspieszenie transformacji cyfrowej,
  • ekspansja cyfrowej bankowości,
  • systemu ochrony zdrowia,
  • rola kobiet w biznesie oraz walki z przejawami dyskryminacji,
  • rozwój rynku kryptowalut,
  • cyberbezpieczeństwo.

W ramach dwóch premierowych ścieżek tematem dyskusji będą także sport i sztuka w kontekście zarządzania i ekonomicznych realiów polskiego sektora sportowego oraz trendów inwestycyjnych w sztuce w Polsce.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}