Premier Jarosław Gowin na konferencji „Cyfryzacja polskiej gospodarki”
26.04.2021
Transformacja cyfrowa staje się głównym motorem innowacji i zmian większości sektorów gospodarki. Polska może stać się jednym z krajów przodujących w tworzeniu i wdrażaniu technologii cyfrowych. To właśnie wykorzystanie technologii i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym Polski jest głównym tematem III edycji konferencji organizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna i Forsal. W kongresie wziął udział premier Jarosław Gowin.
Pozwolę sobie na porównanie naszej obecnej sytuacji do pewnej analogii w wyścigach formuły 1. Wszyscy wyczekujemy, kiedy załopocze zielona flaga i znikną obostrzenia. I tutaj najważniejsze pytanie, co dalej? Jak zachowa się nasz bolid, jaką strategię przyjmiemy po wznowieniu wyścigu - czy wejdziemy od razu na pełne obroty, czy wtoczymy się na tor ostrożnie? I o co będziemy się ścigać - czy o pozostanie w wyścigu, czy po to, by wyjść na prowadzenie? Zwycięzcą okaże się ten, kto nie zmarnuje czasu pandemii, kto przygotuje sensowne zmiany i reformy, kto wykorzysta kryzys jako szansę na zmianę i ruszy do przodu.
Moim zdaniem, ścigamy się o pierwsze miejsca wśród globalnych gospodarek. Dlaczego tak uważam? Bo nawet w tak ekstremalnie trudnej sytuacji polska gospodarka nie załamała się, a prognozy pokazują nasz kraj jako jeden z tych, którego gospodarka ma szansę najszybciej wyjść z pandemii.
– powiedział inaugurując dzisiejszą konferencję Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
Najważniejsze tematy dzisiejszej dyskusji to m.in. technologia na rynku kapitałowym, pandemia jako poligon dla cyfryzacji polskiej administracji oraz cyfrowa przyszłość finansów. Prelegenci mogą podzielić się swoim doświadczeniem w tematach cyfryzacji usług i płatności, gospodarki 4.0 i transformacji cyfrowej w przemyśle.
Premier Jarosław Gowin rozpoczynając konferencję podsumował dotychczasowe działania rządu w czasie pandemii:
Wykonaliśmy wiele, aby zapobiec załamaniu gospodarczemu: ochroniliśmy 7 mln miejsc pracy przez dofinansowanie wynagrodzeń, uruchomiliśmy dotacje i pożyczki oraz świadczenia postojowe w ramach wielu instrumentów tarcz antykryzysowych. Do polskich firm trafiło już ponad 207 mld zł pomocy, usprawniliśmy usługi publiczne, aby wszystkie sprawy obywateli i firm można było realizować zdalnie.
Zachęcamy do zapoznania się z całym wystąpieniem Premiera Jarosława Gowina: