W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Jarosław Gowin: Northvolt przeznaczy 200 mln dolarów na nową inwestycję w Polsce

19.02.2021

W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Jego budową zajmie się Northvolt – europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych. Firma zapowiada utworzenie nawet 500 nowych miejsc pracy. Na realizację inwestycji otrzymała decyzję o wsparciu w ramach PSI.

Jarosław Gowin i Grzegorz Piechowiak za stołem konferencyjnym

Decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji na Wybrzeżu potwierdza, że Polska to – pomimo pandemii – cały czas niezwykle atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Po raz kolejny spełniamy najwyższe normy i oczekiwania inwestorów. Naszym atutem są również dobrze wykształceni pracownicy. To fundamenty dalszej współpracy, rozwoju całego sektora i wzmacniania naszego kraju jako ważnego producenta podzespołów samochodów elektrycznych w całej Unii Europejskiej. Ta inwestycja cieszy nas tym bardziej ze względu na zakres działalności, jakim jest produkcja nowoczesnych systemów zasilania bateryjnego. Elektromobilność to dziś światowy trend, a Polska w ciągu ostatnich kilku lat stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Jesteśmy liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii Europejskiej, stworzyliśmy też hub produkcji baterii elektrycznych. Tylko w pierwszej połowie 2020 r. polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro – podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jako pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych tym bardziej cieszę się, że firma Northvolt wybrała właśnie Polskę na cel swoich działań. Jesteśmy jednym ze światowych liderów wśród producentów electromobility. A elektromobilność to krok w stronę bardziej ekologicznego i zrównoważonego świata – dodał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Grzegorz Piechowiak.  

Polska spółka jest ważną częścią integracji wertykalnej budowanego łańcucha wartości Northvolt. Tworzone w Gdańsku systemy magazynowania energii, będą wspierać globalnych, europejskich i krajowych partnerów w zakresie transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce i społeczeństwu. Warto także podkreślić innowacyjny i strategiczny charakter tej inwestycji dla Polski i bezprecedensowy w regionie Pomorza. Cieszę się z możliwości realizowania tego projektu – wyjaśnił Robert Chryc Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Nowa inwestycja firmy Northvolt to kolejny etap w rozwoju e-mobilności w Polsce. Pojawienie się w naszym kraju inwestora o takim profilu idzie w parze z rosnącym trendem wykorzystywania w przemyśle bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w zakresie systemów zasilania. Nowa inwestycja umocni pozycję Polski jako lidera w sektorze elektromobilności. Wierzę, że dzięki niej – wkrótce w naszym kraju pojawią się kolejne projekty z tej branży. Atutem Polski są niewątpliwie walory logistyczne, a więc m.in. bliskość ekosystemu łańcucha dostaw czy europejskich odbiorców końcowych. Bardzo nas cieszy, że firma Northvolt chce rozwijać swoją działalność właśnie w Gdańsku. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu, koordynowaliśmy inwestycję na szczeblu rządowym – powiedział Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Zagraniczne przedsiębiorstwa mają duży wpływ na rozwój naszej gospodarki, tym bardziej przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji, która za udzieloną pomoc oczekuje od firmy budowę stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. PSI to niewątpliwie mocny magnes dla firm, który oferuje ulgi podatkowe oraz wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że o taką pomoc mogą ubiegać się nie tylko duże, światowe koncerny, ale także lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Jestem przekonany, że firma Northvolt korzystając ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Trójmiasta, które oprócz nowoczesnego zaplecza biznesowego, zagwarantuje firmie dostęp do świetnie wykwalifikowanej kadry – powiedział Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej.

Inwestycja szwedzkiej firmy na Pomorzu

Northvolt Poland specjalizuje się w produkcji takich modułów i systemów. Najnowocześniejszy zakład Northvolt Systems, który zostanie wybudowany na Pomorzu, będzie stanowił część ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii, a następnie dostarczane do klientów.
W związku z nowym projektem, Northvolt Poland – polski oddział szwedzkiego koncernu,  podjął decyzję o zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. Dlatego powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Koszt inwestycji szacowany jest na 200 mln dolarów (blisko 750 mln zł).  Wytwarzane w nowej fabryce produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) dotyczącą wsparcia inwestycji oraz grant rządowy. W ramach tego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Skandynawski koncern z polskim oddziałem

Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli i współpracowników Elona Muska. Od kilku lat działa również w Polsce. W 2018 r. ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.
--------------------------------
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) to, znajdująca się pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, instytucja doradcza, która wchodzi w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych, które znajdują się pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Działa w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}