Premier Jarosław Gowin spotkał się ambasadorami państw Grupy Wyszehradzkiej
12.02.2021
Pomimo niezwykle trudnych okoliczności w ubiegłym roku kraje Grupy Wyszehradzkiej radzą sobie dobrze w porównaniu z innymi państwami europejskimi – podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej trwa do końca czerwca tego roku. W dniach 9-10 lutego br. odbył się szczyt prezydentów państw V4 poświęcony odbudowie gospodarek po pandemii koronawirusa, a w przyszłym tygodniu prezydenci spotkają się z okazji 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.
Dzisiaj Premier Jarosław Gowin i przedstawiciele ambasad Grupy Wyszehradzkiej: Czech - Jiři Kyrian, Słowacji – Andrej Droba, Węgier - László Marek Szubert rozmawiali na temat dotychczasowych działań i planów spotkań w ramach polskiego przewodnictwa.
Premier przedstawił sytuację gospodarczą w Polsce, dodając, że dotychczasowe działania polskiego rządu uratowały miliony miejsc pracy, a obecnie trwa wytężona praca nad Krajowym Planem Odbudowy. Mimo zamrożenia części gospodarki polskie PKB w 2020 r. spadło tylko o 2,8%, a prognozy na 2021 przewidują wzrost nawet do 4%.
Gospodarki państw V4 w ostatnim czasie uznać można za koło napędowe gospodarki europejskiej. Wystarczy spojrzeć choćby na dane dotyczące wzrostu gospodarczego, gdzie – do czasu ogólnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - nasze kraje odnotowywały wyniki rzędu 2,5-5% (przy średniej 1,5-2% dla całej Unii Europejskiej).
Jesteśmy razem silni w obszarze handlowym – obroty handlowe V4 ze światem, to ok. 10% globalnych obrotów UE i jednocześnie to wartości podobne (zarówno w eksporcie, jak i imporcie) do takich europejskich potęg handlowych, jak Francja, Niderlandy, czy Wielka Brytania. Wyszehrad to także istotny uczestnik Jednolitego Rynku, a kraje V4 są dla Niemiec najważniejszym partnerem gospodarczym – wyprzedzając nawet Chiny i USA.
Wśród priorytetowych zagadnień polskiej prezydencji, w ramach których liczymy na pogłębioną współpracę w ramach V4, znajdują się następujące tematy:
- reindustrializacja Europy – przywrócenie konkurencyjności europejskiemu przemysłowi w warunkach jednoczesnej globalnej konkurencji i transformacji energetycznej,
- autonomia strategiczna UE - zapewnienie UE zdolności do samodzielnego działania i zaspokojenia podstawowych potrzeb swoich obywateli oraz warunków rozwoju gospodarczego w oparciu o zasoby własne w dziedzinach strategicznych,
- rozwój nowoczesnych technologii – rozwój europejskiego sektora mobilności i transformacja gałęzi motoryzacyjnej oraz automatyzacja i robotyzacja przemysłu, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Premier przedstawił plany działania na najbliższą przyszłość: wideokonferencja na temat możliwości wspólnej realizacji projektów z obszaru technologii i systemów wodorowych przy wykorzystaniu instrumentu IPCEI, Forum Agendy 2030 w poszerzonym formacie V4+ (Bułgaria i Rumunia) na temat zrównoważonego rozwoju, konferencja na temat pogodzenia ambicji zielonej i cyfrowej transformacji z kondycją gospodarki UE po recesji gospodarczej wywołanej pandemią Covid-19, spotkanie sekretarzy stanu dot. odbudowy turystyki po pandemii COVID-19.
Grupa Wyszehradzka stanowi wspólny i silny głos Europy środkowo-wschodniej na forum Unii Europejskiej
– dodał premier Jarosław Gowin.