Premier Jarosław Gowin spotkał się w Paryżu z szefem OECD
11.03.2021
Podsumowanie ćwierćwiecza obecności i uczestnictwa Polski w pracach na forum OECD oraz perspektywy naszego dalszego zaangażowania w różnych grupach roboczych – to główne tematy rozmowy wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angelem Gurrią.
Wizyta wicepremiera Jarosława Gowina w Paryżu zbiegła się w czasie z obchodami 25-lecia członkostwa Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także z upływającą – trzecią już - kadencją jej sekretarza generalnego Angela Gurrii.
Pragnę podziękować sekretarzowi generalnemu OECD za jego dotychczasowe, nieustające wysiłki na rzecz zwiększenia znaczenia tej organizacji na arenie międzynarodowej oraz jej wpływu na gospodarkę światową. Chciałbym też wyrazić satysfakcję z naszej, trwającej już blisko ćwierć wieku, niezwykle owocnej współpracy, która przyniosła wiele korzyści polskiej gospodarce i społeczeństwu, zarówno w przeszłości jak i teraz, w dobie pandemii koronawirusa – podkreślił premier Jarosław Gowin po rozmowie z ustępującym po 15 latach ze stanowiska szefa OECD Angelem Gurrią.
Było to już drugie w ostatnim czasie spotkanie obu polityków.
Polska obecność w OECD
Polska została członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) 22 listopada 1996 r. jako pierwsze ugrupowanie świata zachodniego o charakterze integracyjnym, do którego nasz kraj został zaproszony i przyjęty po wprowadzeniu prodemokratycznych zmian ustrojowych. Obecnie do OECD należy 37 państw. Od czerwca 2006 r. jej szefem jest Meksykanin Angel Gurria.