Premier Jarosław Gowin spotkał się z ambasadorem Włoch Aldo Amatim
03.03.2021
Podsumowanie dotychczasowej, bilateralnej współpracy gospodarczej, a także wspólnych inicjatyw na forum unijnym oraz perspektywy ich dalszego rozwoju w dobie pandemii koronawirusa i w czasie postcovidowym, to główne tematy dzisiejszego spotkania premiera Jarosława Gowina oraz pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorza Piechowiaka z ambasadorem Włoch Aldo Amatim.
Gratuluję powołania nowego rządu Republiki Włoskiej na czele z premierem Mario Draghim. Mam nadzieję na dalszą intensywną współpracę, która zaowocuje zacieśnieniem relacji gospodarczych między naszymi krajami – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Włochy to od lat jeden z naszych najważniejszych partnerów handlowych, zarówno w eksporcie jak i imporcie. W dalszej perspektywie liczę też na zintensyfikowanie współpracy bilateralnej w turystyce indywidualnej i biznesowej. Jestem również przekonany, że realizacja wspólnych projektów wzmocniłaby innowacyjność zarówno polskiej, jak również włoskiej gospodarki – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.
W spotkaniu z ambasadorem Włoch w Polsce uczestniczył również wiceminister rozwoju, pracy i technologii i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.
Cieszy nas zaangażowanie inwestycyjne włoskich przedsiębiorców w Polsce. W 2020 r. wzrosła liczba włoskich firm, które lokują swój kapitał w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Stawia to przedsiębiorców z Półwyspu Apenińskiego na 8. miejscu pod względem wartości zainwestowanego kapitału i na trzeciej pozycji pod względem liczby inwestycji. Liczymy nie tylko na podtrzymanie, ale i na rozwój tego pozytywnego trendu – dodał wiceszef MRPiT Grzegorz Piechowiak.
Polsko-włoska współpraca gospodarcza
Włochy znajdują się obecnie na 12. pozycji wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. W 2020 r. były na 5. miejscu wśród naszych największych partnerów handlowych pod względem eksportu i na 3. miejscu pod względem importu. Natomiast polski eksport do Włoch w 2020 r. wyniósł 10,3 mld euro, co stanowiło 4,3% polskiego eksportu ogółem. Z kolei polski import z Włoch wyniósł 11,2 mld euro, co stanowiło 5% polskiego importu ogółem.
Na rynek włoski eksportujemy głównie: samochody osobowe (ok. 6% udziału w 2020 r.), części i akcesoria samochodów (5,5%), aparaturę odbiorczą dla telewizji, monitory, projektory wideo (3,5%), papierosy (3,4%), mięso wołowe świeże lub schłodzone (2,7%) oraz silniki spalinowe z zapłonem iskrowym (2,6%).
Z kolei z Włoch importujemy głównie: platynę w stanie surowym (4,3% udziałów w 2020 r.), części i akcesoria samochodów (4% udziału w 2020 r.), samochody ciężarowe (3%), leki złożone przygotowane do sprzedaży detalicznej (2,5%), wyroby walcowane z żeliwa lub stali niestopowej (1,8%), rury, przewody rurowe i profile z otwartym szwem lub nitowane (1,8%) oraz krew ludzką, krew zwierzęcą, szczepionki, toksyny (1,7%).